Johaugová vyhrala v Seefelde preteky na 10 km klasickou technikou, Procházková skončila v Top 40

Alena Procházková
Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

SEEFELD 26. februára (WebNoviny.sk) – Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová sa stala víťazkou utorňajších pretekov na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde.

Skúsená tridsiatnička v teplom a slnečnom počasí potvrdila úlohu najväčšej favoritky, keďže na dlhých tratiach v tejto sezóne ešte nenašla premožiteľku.

Johaugová získala druhú zlatú medailu na aktuálnom svetovom šampionáte, celkovo má v zbierke trinásť cenných kovov z MS (9-1-3). Jediná slovenská reprezentantka v štartovom poli Alena Procházková obsadila 32. priečku s odstupom 2:26,6 min.

Posledná z nasadenej skupiny

Johaugová vstupovala na trať ako posledná z nasadenej skupiny a v súlade s papierovými predpokladmi viedla na všetkých medzičasoch. Viac ako tri kilometre pred cieľom však mala na druhú Švédku Fridu Karlssonovú náskok len 4,8 s.

V záverečnej tretine pretekov ale nezaváhala a napokon triumfovala o 12,2 s. „Som šťastná, pretože som chcela zvíťaziť. Bolo to náročné, snažila som sa na trati povzbudzovať, aby som sa nevzdávala. Na trati bolo teplo, mokro. Musela som neustále tvrdo pracovať a napokon sa mi podarilo triumfovať,“ uviedla Johaugová v prvom televíznom rozhovore.

Striebornú pozíciu obsadila prekvapivo 19-ročná Karlssonová, ktorá doteraz nebola nikdy na stupňoch víťazov v rámci vrcholných podujatí ani vo Svetovom pohári. Dvojnásobná zlatá medailistka z nedávnych MS pretekárok do 23 rokov v Lahti ukázala obrovský potenciál a dosiahla najväčší úspech doterajšej kariéry.

Tretia priečka patrí tesne Nórke Ingvild Flugstad Östbergovej, ktorá o 1,4 s zdolala štvrtú Fínku Kristu Pärmäkoskiovú. Piata bola Švajčiarka Nadine Fähndrichová a šiesta Ruska Anastasia Sedovová.

Pokorila Švédku Ingemarsdotterovú

Slovenská zástupkyňa Alena Procházková si na trati dobre rozložila sily. Po prvej polovici pretekov jej patrila až 40. pozícia, ale druhých päť kilometrov zvládla v solídnom tempe.

Posunula sa na konečné 32. miesto so stratou 2:26,6 min a pokorila napríklad Švédku Idu Ingemarsdotterovú. Tridsaťštyriročná rodáčka z Banskej Bystrice zaostala za vytúženou elitnou tridsiatkou len o osem sekúnd.

V stredu pokračuje program majstrovstiev sveta mužskými pretekmi na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom. Slovensko by v ňom mali reprezentovať od 14.00 h Ján Koristek s Andrejom Segečom.

Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach

• Seefeld, Rakúsko, utorok:

BEH NA LYŽIACH

Ženy – preteky na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom: 1. Therese Johaugová (Nór.) 27:02,1 min, 2. Frida Karlssonová (Švéd.) +12,2 s, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +35,6, 4. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +37,0, 5. Nadine Fähndrichová (Švaj.) +1:03,9 min, 6. Anastasia Sedovová (Rus.) +1:04,9, … 32. Alena Procházková (SR) +2:26,6