Bežne neprístupné kultúrne pamiatky sa otvoria verejnosti

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety na Hlavnej ulici. Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré sa na Slovensku a v ďalšej päťdesiatke štátov konajú tento mesiac, otvárajú pamiatky bežne verejnosti neprístupné a v múzeách a galériách sa konajú špeciálne akcie.

Na Slovensku dni slávnostne otvoria v piatok 13. septembra v Košiciach a otvorenie bude spojené s odovzdávaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá. Dni potrvajú do 22. septembra.

Ako na utorkovej tlačovej besede povedala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová, DEKD sú príležitosťou pre verejnosť spoznať nepoznanú časť našej histórie.

Ako pre médiá povedala Katarína Kosová, pamiatkari sú „veľmi radi, že dokážu mnohých vlastníkov veľmi zaujímavých a často výnimočných objektov presvedčiť, aby verejnosti sprístupnili tieto objekty a ukázali nepoznanú časť kultúrneho dedičstva našej republiky“. Pracovníci krajských pamiatkových úradov na Slovensku vyvinuli nemalé úsilie, aby sa im podarilo dosiahnuť otvorenie verejne inak neprístupných objektov. „Prosím, aby verejnosť využívala túto možnosť, nahliadla do týchto priestorov, je to naozaj jedinečný zážitok,“ vyzvala na utorkovej tlačovej besede generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR.

Podujatia sa sústredia do Košíc

Otváracie podujatia sa tento rok sústredia do Košíc, ktoré sú európskym hlavným mestom kultúry. V sobotu 14. septembra môžu obyvatelia a návštevníci Košíc navštíviť výnimočne sprístupnené pamiatky, ako je Kalvínsky kostol a tajná miestnosť v južnej veži Dómu sv. Alžbety. Pre rodiny s deťmi bude v sobotu poobede pripravený program na Košickom hrade.

V kontexte s témou aktuálneho ročníka DEKD „Pamiatky duchovného života“ budú po celom Slovensku sprístupnené najmä kostoly a chrámy. Bratislavský samosprávny kraj organizuje v spolupráci s AI NOVA 17. septembra konferenciu „Sakrálne pamiatky Bratislavskej župy“. Konferencia predstaví zaujímavé výsledky výskumu pamiatkarov z posledných rokov.

Akcie na celom Slovensku

Židovská náboženská obec Bratislava otvára 15. septembra dvere Pamätníka Chatama Sofera a synagógy na Heydukovej ulici. Návštevníkov Modry čaká program Bránami mesta Modry, v ktorom sa zoznámia s históriou a pamiatkami tohto nielen vinárskeho mesta. Bohatú ponuku podujatí avizuje aj mesto Nitra, zaujímavé akcie sa uskutočnia v Holíči, Seredi, Považskej Bystrici, aj v Brezovej pod Bradlom, Jelšave, Prešove, Kežmarku a ďalších mestách a obciach Slovenska. Podrobný program tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva je dostupný na web stránkach http://www.zhmao.sk a http://www.dekd.sk.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou. Upriamujú pozornosť na hodnoty kultúrneho dedičstva a tradične sa konajú v septembri. Ich cieľom je zvýšiť informovanosť obyvateľov o miestnom, ale aj európskom kultúrnom dedičstve, a zvýšiť záujem o jeho ochranu. Na Slovensku sa konajú od roku 1991. Koordinátorom podujatí je od roku 2010 Združenie historických miest a obcí SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom