Bezpečnostná rada OSN nenašla zhodu na spoločnej rezolúcii k tureckému útoku na Kurdov

americkí vojaci, Sýria
Americké jednotky sa začali sťahovať z oblastí pozdĺž hraníc s Tureckom. 7. október 2019. Foto: SITA/ANHA via AP

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa vo štvrtok nedokázala zhodnúť na spoločnej rezolúcii odsudzujúcej tureckú inváziu do severovýchodnej Sýrie.

Rezolúciu navrhovalo spoločne všetkých päť európskych členov BR – stáli členovia Veľká Británia, Francúzsko, ako aj nestáli členovia Nemecko, Belgicko a Poľsko.

Narazila však na nesúhlas tých najväčších hráčov – Ruska, Spojených štátov a Číny. Ruský veľvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia následne vyhlásil, že „akékoľvek stanovisko BR k Sýrii sa musí zaoberať širším spektrom otázok, vrátane prítomnosti zahraničných síl na území krajiny“.

Alibistické konštatovanie

Nebenzia tým myslel Američanov, proti ktorých prítomnosti v Sýrii Rusi protestujú, napriek tomu, že ešte nedávno tam operovala aj ruská armáda a to omnoho intenzívnejšia ako americká.

Americká veľvyslankyňa v OSN Kelly Craft iba alibisticky skonštatovala, že americký prezident Donald Trump dal už „dostatočne jasne najavo“, že Spojené štáty nepodporujú turecké vojenské ťaženie. Prečo potom USA nepodporili aj rezolúciu proti útoku, to Craft nevysvetlila.

Ústup Američanov

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKelly CraftováRecep Tayyip ErdoganVasilij Nebenzia