Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: facebook.com
26. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(2)

Bezpečnostné previerky sudcov skončia na ústavnom súde

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Nedávno schválené bezpečnostné previerky sudcov skončia na ústavnom súde. Niekoľkostránkový podnet voči vykonávacím predpisom k bezpečnostným previerkam je už pripravený, potvrdil podpredseda súdnej rady Ján Vanko, ktorý radu v súčasnosti vedie.

Predseda súdnej rady bude mať vďaka schválenému balíčku justičných zmien aj novú kompetenciu podávať podnety ústavnému súdu. “Je to vypracované a pošle sa,” uviedol Vanko po tom, ako sa stretol s prezidentom Andrejom Kiskom pri menovaní nových sudcov.

Borec nespochybnil možnosť súdu

Vanko potvrdil, že v návrhu budú požadovať aj predbežné pozastavenie ustanovení zákona. Plošné preverovanie spôsobilosti sudcov prináša novela ústavy, ktorú poslanci parlamentu schválili na začiatku júna a následné vykonávacie predpisy v novelizovanom zákone o sudcoch a prísediacich.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nespochybňuje právo obrátiť sa na ústavný súdu. Nechcel špekulovať, či systém bezpečnostných previerok tak, ako je nastavený v novelizovaných zákonoch, obstojí na ústavnom súde. “Je to vec ústavného súdu a dopredu prejudikovať, ako rozhodne ústavný súd, by bolo nezodpovedné z mojej strany,” dodal Borec. Myslí si však, že systém previerok je nastavený dobre.

Stanovisko proti previerkam, ktoré najprv iniciovala vyše šesťdesiatka sudcov z bratislavského krajského súdu, napokon podporilo 660 sudcov z takmer 1400 slovenských sudcov. Podporilo ho aj sedem plén sudcov okresných a krajských súdov. Podobné stanovisko prijalo aj plénum najvyššieho súdu a plénum sudcov v obvode Krajského súdu Košice.

Previerky sa nepáčia ani Únii

Previerky kritizovala aj Európska asociácia sudcov a Poradná rada pre európskych sudcov pri Rade Európy. Nespokojní sudcovia poslali svoje stanovisko proti previerkam poslancom a ombudsmanke, o výhradách k paušálnemu preverovaniu spôsobilosti sudcov rokovali ich zástupcovia s prezidentom Andrejom Kiskom

Predpisy k previerkam sudcov môže na Ústavnom súde SR napadnúť 30 poslancov, vláda, generálny prokurátor, prezident, verejný ochranca práv a od 1. septembra aj predseda Súdnej rady SR. Ten však nebude skôr ako 16. septembra, vtedy je naplánovaná ďalšia voľba nástupcu Štefana Harabina. Ak by chceli riešiť previerky na ústavnom súde samotní sudcovia, museli by ísť zložitou cestou žaloby pri konkrétnom súdnom konaní.

Sudcovia podpísaní pod odmietavé stanovisko proti previerkam považujú novelu ústavy v časti o bezpečnostných previerkach za nesúladnú s ústavnými princípmi právneho štátu vo vzťahu k súdnej moci. “Odmietame tento zásah zo strany výkonnej a zákonodarnej moci ako priamo ohrozujúci nezávislosť súdnictva,” uvádzajú.

Odporúčané články

Kiskovi sa nezdá výber kandidátky na sudkyňu, stopol konanie Sudcovia požiadali poslancov, aby napadli previerky na súde

Témy

Diskusia

bohajeho Pýtajú sa ovčanov či im vyhovujú previerky a pritom chcú robiť len vo verejnej správe a musia doložiť hotový elaborát dokladov. Z čoho majú tie kurvy v talároch strach? Že im konečne pozrú na krvavé paprče? Prečo sa nepýtajú ľudí... Úžerník Presne tí,čo majú roky-rokúce plnú papuľu kritiky na súdnictvo,sú proti previerkam sudcov.Tomu sa hovorí zvátená osobnosť ..................
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...