Bezruká žena inšpiruje svet, naučila sa riadiť aj lietadlo

Bez názvu
Foto: www.philcox.com

Hovorí sa, že najväčšie prekážky, ktoré ľudí brzdia, ležia v ich mysli. Američanka s filipínskymi koreňmi Jessica Cox je toho živým príkladom. Mladá žena, ktorá prišla na svet bez rúk, rúca všetky hranice. Po tom, ako aj napriek svojmu hendikepu získala čierny pás v takewonde a ako prvý bezruký človek sa naučila pilotovať lietadlo, chce mladá žena prostredníctvom nového dokumentu svetu dokázať, že nič nie je nemožné.

Bez názvu
Foto: www.philcox.com

Keď Jessica prišla na svet bez rúk, všetci diskutovali o tom, či bude schopná viesť „normálny život“. Jej rodičia však o ničom takom nikdy nepochybovali a aj vďaka ich prístupu z útleho dievčaťa vyrástla sebavedomá žena, ktorá objavovala svet prostredníctvom nôh. „Nikdy som nevyronil ani slzu nad jej zdravotným stavom. Bol som si absolútne istý jej potenciálom,“ uviedol Jessicin otec.

Američanka teda od detstva navštevovala hodiny tanca a učila sa hrať na klavíri pomocou nôh. Neskôr jej rodičia oslovili inštruktora takewonda Jima Cunninghama s otázkou, či by mohol ich dcéru trénovať. Ten neváhal a Jessice vysvetlil, že jediné, čo ju môže zabrzdiť, je jej vlastný prístup. A tak Američanka ako 14-ročná po tvrdom tréningu získala čierny pás od Medzinárodnej federácie takewondo. Ruky jej nechýbali ani pri štúdiu psychológie, z ktorej získala diplom na Arizonskej univerzite. Jessica tvrdí, že aj toto štúdium jej otvorilo oči v mnohých smeroch.

„Mojím najväčším osobným úspechom, na ktorý som hrdá, bola schopnosť dospieť z človeka nahnevaného na svet za to, že je hendikepovaný, na takého, ktorý si dokáže vážiť a využiť príležitosť inšpirovať druhých,“ uviedla 30-ročná žena, ktorá sa bez problémov naučila riadiť auto, písať na klávesnici, hrať na klavíri či potápať sa.
Bez názvu
Foto: www.philcox.com

V roku 2008 sa Jessica dokonca naučila pilotovať lietadlo. Hoci musela precestovať tri štáty, trénovať na štyroch typoch lietadiel, vymeniť dvoch inštruktorov a nakoniec stráviť vyše roka neúnavným cvičením, Jesicca sa stala prvým človekom na svete bez rúk, ktorému bol udelený certifikát riadiť lietadlo. V tom istom roku si za svoj výkon vyslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Jej najnovšou výzvou bolo stať sa motivačnou rečníčkou a presvedčiť predovšetkým deti, ktoré sa narodili bez rúk, že život nie je stratený. Práve preto sa v spolupráci s filmárom Nickom Sparksom rozhodla nakrútiť dokumentárny film Rightfooted, ktorý zhrnie jej životný príbeh a zároveň bude sledovať jej cestu do Etiópie, kde sa bude venovať hendikepovaným ľuďom v rámci organizácie Handicap International. „Ak by som si v detstve pozrela takýto druh filmu, určite by ovplyvnil môj život,“ uviedla Jessica.

Práve v Etiópii sú hendikepovaní ľudia často prehliadaní a považovaní za menejcenných. Rodičia tu takýmto deťom dokonca odopierajú základné vzdelanie. Američanka dúfa, že sa jej túto situáciu podarí zmeniť: „Dúfam, že keď sa s nimi podelím o svoj príbeh, pochopia, že postihnuté deti by mali dostať rovnaké príležitosti ako tie zdravé.“

Američanka však má odkaz pre ľudí na celom svete. Keď sa jej pýtajú, ako dosiahla všetko, čo má a kde na to našla silu, Jessica odpovedá: „Zo svojej slovnej zásoby som jednoducho vylúčila dve slová – nedokážem to. Pretože keď raz tieto slová vyslovíte, už ste zlyhali.“

www.gmanetwork.com, http://rightfooted.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom