BIATLON-MS: Titul v šprinte Peifferovi, prepadák Slovákov

Bez názvu

CHANTY-MANSIJSK 5. marca (WEBNOVINY) – Víťazom rýchlostných pretekov mužov na 10 km na biatlonových majstrovstvách sveta v ruskom Chanty-Mansijsku sa stal Nemec Arnd Peiffer. Striebro si vybojoval Francúz Martin Fourcade, na bronzový stupienok sa postavil Nór Tarjei Bö. Kvarteto Slovákov v početnom 125-člennom štartovom poli sklamalo. Nielenže sa ani jeden z nich nedostal na bodované priečky, ale žiadny sa nekvalifikoval do nedeľných stíhacích pretekov, v ktorých nastúpi 60 najlepších zo šprintu. Najvyššie z nich vo výsledkovej listine bol Matej Kazár na nelichotivom 78. mieste.

Arnd Peiffer, ktorý o niekoľko dní oslávi svoje 24. narodeniny (nar. 18. marca 1987) je to druhý titul svetového šampióna v kariére, prvý v pretekoch jednotlivcov. Na pódiu pre medailistov si svoje minúty slávy vychutnával piatykrát v kariére (2 – 1 – 2). Svoju skvelú pripravenosť na majstrovstvá sveta predviedol už vo štvrtkových pretekoch miešaných štafiet, kde na treťom úseku odrazil útok Nóra Eleho Einara Björndalena a aj keď absolvoval o jeden trestný okruh viac ako nekorunovaný kráľ biatlonu, udržal si pre ním rovnaký náskok, s akým vybiehal na trať. V sobotných rýchlostných pretekoch ho na ceste za zlatom nezastavil ani chybný výstrel na položke v stoji, predviedol totiž famózny bežecký výkon. Strieborný Martin Fourcade z Francúzska zaostal za ním o 13 sekúnd.

Preňho to bola iba druhá medaila z MS a rovnako premiérová v individuálnom štarte. Až s bronzom sa musel uspokojiť líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Nór Tarjei Bö, ktorý s rovnakou streleckou bilanciou ako Peiffer zaostal o vyše 25 sekúnd. Obhajca titulu spred dvoch rokov zo šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu Ole Einar Björndalen skončil až dvadsiaty druhý.

Vystúpenie Slovákov bolo sklamaním. Najlepší bol Matej Kazár, ktorý musel značnú časť sezóny vynechať pre ochorenie, 78. miesto však ani u neho nie je ničím svetoborným. Za víťazným Peifferom zaostal o takmer tri a pol minúty. O ďalších 27 sekúnd pomalší bol Dušan Šimočko na 88. priečke, Miroslav Matiaško bol o dve pozície za ním deväťdesiaty. Pavol Hurajt si trať predĺžil o 5 trestných 150 m dlhých okruhov za rovnaký počet nepresných výstrelov a v konečnej výsledkovej listine mu patrilo 96. miesto.

Výsledky – rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Arnd Peiffer (Nem.) 24:34,0 min (1 trestný okruh), 2. Martin Fourcade (Fr.) +13,0 s (2), 3. Tarjei Bö (Nór.) +25,2 (1), 4. Andrej Makovejev (Rus.) +30,0 (0), 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +30,4 (2), 6. Andreas Birnbacher (Nem.) +31,8 (1), 7. Christoph Stephan (Nem.) +34,8 (1), 8. Edgars Piksons (Est.) +42,9 (1), 9. Michael Greis (Nem.) +53,4 (2), 10. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +54,9 (1), … 78. Matej Kazár +3:25,2 (5), 88. Dušan Šimočko +3:52,5 (4), 90. Miroslav Matiaško +3:54,9 (3), 96. Pavol Hurajt (všetci SR) +4:31,3 (5)

Viac k osobe Arnd PeifferDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenMartin FourcadeMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei Bö