BIATLON-MS: Záverečné mužské zlato pre Svendsena

Bez názvu
Emil Hegle Svendsen Foto: SITA/AP

CHANTY-MANSIJSK 12. marca (WEBNOVINY) – Víťazom záverečnej mužskej disciplíny na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku – pretekov na 15 km s hromadným štartom – sa stal Nór Emil Hegle Svendsen. Druhý skončil domáci Rus Jevgenij Usťugov, bronz si vybojoval Talian Lukas Hofer. Slovenskí reprezentanti sa do pretekov s hromadným štartom určeným iba pre tridsiatku biatlonistov nekvalifikovali.

Svendsen rozhodol o svojom triumfe až v záverečnom okruhu. Bezchybne strieľajúci Usťugov za ním nestačil bežecky. V záverečnom stúpaní pred príchodom na štadión Nór nasadil zdrvujúce tempo a Usťugov vidiac, že za ním nestačí, sa sústredil už iba na udržanie striebornej pozície. Dvadsaťpäťročný Svendsen si pripísal svoje 22. prvenstvo v pretekoch najvyššieho rangu v kariére. Svoju prvú medailu z MS a vôbec prvé umiestnenie na pódiu pre medailistov v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára v kariére, si vybojoval 21-ročný Talian Lukas Hofer. Hlavný hrdina šampionátu a líder poradia bojov o veľký krištáľový glóbus Nór Tarjei Bö si medailu „odstrelil“ na poslednej položke, kde netrafil dva terče a musel absolvovať rovnaký počet trestných 150 m dlhých okruhov. Skončil hneď za stupňom víťazov štvrtý. Kráľ biatlonu jeho krajan Ole Einar Björndalen finišoval na šiestej pozícii a bude sa vracať domov bez medaily z pretekov jednotlivcov. Obe zlaté medaily získal ako člen štafety.

Výsledky – preteky na 15 km s hromadným štartom:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 38:42,7 min (1 trestný okruh), 2. Jevgenij Usťugov (Rus.) +5,0 s (0), 3. Lukas Hofer (Tal.) +14,3 (1), 4. Tarjei Bö (Nór.) +23,3 (2), 5. Ivan Čerezov (Rus.) +24,2 (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +28,8 (1), 7. Andrej Makovejev (Rus.) +49,8 (0), 8. Arnd Peiffer (Nem.) +53,7 (3), 9. Simon Eder (Rak.) +54,2 (2), 10. Martin Fourcade (Fr.) +54,8 (3)

BIATLON-MS: Po desiatich disciplínach stále lídrami Nórsko a Bö

Po sobotných pretekoch s hromadným štartom je na čele medailovej bilancie krajín stále Nórsko, ktorého reprezentanti si vybojovali už štyri zlaté, jednu striebornú a tri bronzové medaily. Tarjei Bö vyšiel v sobotu medailovo naprázdno, ale aj tak si s tromi zlatými a dvoma bronzovými kovmi udržal pozíciu lídra poradia jednotlivcov. Všetko ešte môžu zmeniť nedeľné preteky ženských štafiet na 4×6 km. V desiatich pretekoch si doteraz medaily rozdelilo 30 biatlonistov z jedenástich krajín. V sobotu pribudli k nim Bielorusko (Darja Domračevová – striebro) a Taliansko (Lukas Hofer – bronz). Vďaka bronzu Anastasie Kuzminovej z rýchlostných pretekov je medzi nimi aj Slovensko.