BIATLON: Slovenky po rokoch v elitnej štafetovej desiatke

Biatlonové štafety žien
Natália Prekopová počas biatlonovej štafety žien na ZOH 2010. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

HOCHFILZEN 11. decembra (WEBNOVINY) – Slovenské kvarteto biatlonistiek Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Natália Prekopová, Martina Chrapánová obsadilo v sobotných pretekoch štafiet na 4×6 km v rámci Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene 10. miesto.

Priznám sa, ani ja si narýchlo neviem spomenúť, kedy sme boli v desiatke. Na majstrovstvách sveta v Östersunde v 2008 boli dievčatá deviate, ale ruku do ohňa by som nedal za to, že sa im odvtedy podarilo zopakovať umiestnenie medzi najlepšími,“ nevedel si na takýto kvalitný výsledok spomenúť ústredný tréner slovenskej biatlonovej reprezentácie Milan Gašperčík. Pohľad do archívu však potvrdil, že slovenská ženská štafeta sa do elitnej desiatky vrátila po takmer dvoch rokoch. Naposledy sa jej to podarilo v januári 2009 v nemeckom Ruhpoldingu.

Preteky vynikajúco rozbehla Anastasia Kuzminová. Na prvej streleckej položke v ľahu síce musela raz dobíjať, ale stojku potom zvládla excelentne a strelnicu opúšťala ako prvá. Na záverečnom dvojkilometrovom okruhu ju potom dobehla Ruska Svetlana Slepcovová, ale Janka Gereková si od nej preberala štafetu s deväťsekundovým odstupom druhá.

Slovenská ženská biatlonová dvojka na oboch streleckých položkách musela dvakrát dobíjať, za špičkou však výrazne nezaostala a Natálii Prekopovej odovzdávala na štvrtej pozícii 42 sekúnd za neskôr víťazným nemeckým kvartetom. Prekopová streľbu v ľahu zvládla stopercentne, v stojke sa však pohrala s nervami a na zostrelenie piatich terčov potrebovala aj všetky tri náhradné náboje.

Nepatrí medzi špičkové bežkyne, a tak sa v štartovom poli prepadla až na 9. priečku. Finišmanka slovenského tímu Martina Chrapánová, ktorá iba v tejto sezóne prešla medzi ženy z juniorskej vekovej kategórie a v utorok 14. decembra oslávi svoje 21. narodeniny, rovnako nepatrí medzi mimoriadne dobré bežkyne. Aj ona mala na streľbe v stoji tri opravy, celkovo musela dobíjať štyrikrát, ale bolo z toho konečné 10. miesto.

Slováci robili radosť

Trénera výkon dievčat príjemne prekvapil. „O prvé dva úseky som sa nebál. Veril som, že Nasťa aj Janka svoju úlohu zvládnu a som rád, že som sa nemýlil. Trochu som mal obavy, čo s tým spravia mladé dievčatá Natália Prekopová a Martina Chrapánová. Obe nás poriadne ponaťahovali, keď na stojke spotrebovali všetky tri rezervné náboje, ale nakoniec nemuseli ísť na trestný okruh. Takýto výsledok beriem, je to naozaj veľmi dobré umiestnenie,“ pokračoval Milan Gašperčík. Verí, že najmä dvojici mladých pretekárok to pomôže získať sebavedomie. „Malo by ich to povzbudiť. Verím, že sa dočkáme ešte zlepšenia,“ dodal lodivod slovenských biatlonistov.

Predpoludním ho potešil aj výkon Pavla Hurajta v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km. Štartoval z 29. pozície, dokázal sa posunúť o päť miest vyššie a v celkovej klasifikácii SP je už zo Slovákov najvyššie. „Bol to štandardne dobrý výkon. Som rád, že sa Paľo dostáva do formy, v akej si ho pamätáme,“ neskrýval spokojnosť Milan Gašperčík. Špička sa totiž nesmierne vyrovnáva, rozhodujú detaily. „Ak budeme pravidelne bodovať, bude to dobré. Každé umiestnenie v elitnej štyridsiatke je kvalitné,“ povedal ústredný tréner. Trochu ho mrzel strelecký výpadok Mateja Kazára, ktorý na štyroch položkách nazbieral až osem trestných okruhov a klesol z 21. miesta na štarte na konečnú 52. pozíciu. „Bol akýsi nervózny, rozhádzaný. Na oboch ležkách nechal po tri terče. To sa nemôže stávať. Lietalo mu to raz hore, raz dole, nebolo to dobré. Ak sa sústredí na streľbu, môže ísť vo výsledkovej listine veľmi vysoko,“ zakončil Milan

V nedeľnej mužskej štafete dostane priestor Dušan Šimočko, ktorý rýchlostné preteky a teda aj stíhačku pauzoval. Slovenský mužský tím bude rozbiehať Miroslav Matiaško, na druhom úseku bude Pavol Hurajt, tretí bude patriť Dušanovi Šimočkovi a finišmanom bude Matej Kazár.

Výsledky – štafeta žien na 4×6 km – Hochfilzen:

1. Nemecko (Kathrin Hitzerová, Magdalena Neunerová, Sabrina Buchholzová, Andrea Henkelová) 1:16:22,5 h (0 trestných okruhov + 9 dobíjaní), 2. Ukrajina (Oksana Chvostenková, Olena Pidrušná, Vita Semerenková, Vaľ Semerenková) +59,1 s (0+8), 3. Nórsko (Synnöve Solemdalová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, FannyWelle-Strand Hornová, Tora Bergerová) +1:08,4 min (0+9), 4. Rusko +1:15,8 (1+10), 5. Francúzsko +1:26,6 (1+10), 6. Švédsko +2:35,3 (1+11), … 10. Slovensko (Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Natália Prekopová, Martina Chrapánová) +5:35,1 (0+12)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDušan ŠimočkoJanka GerekováMagdalena NeunerováMartina ChrapánováMatej KazárMilan GašperčíkMiroslav MatiaškoNatália PrekopováPavol Hurajt