BIATLON-SP: Suverénny Nór Tarjei Bö, Slováci zaostali

Bez názvu
Nór Tarjei Bö Foto: SITA/AP

OBERHOF 7. januára (WEBNOVINY) – V piatkových rýchlostných pretekoch mužov na 10 km v rámci 4. kola Svetového pohára v biatlone v nemeckom Oberhofe zvíťazil líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Nór Tarjei Bö. Dvadsaťdvaročný člen zlatej nórskej štafety z minuloročných ZOH v kanadskom Vancouveri potvrdil, že je na túto sezónu skvele pripravený. Po dvoch decembrových prvenstvách v rakúskom Hochfilzene triumfoval už tretíkrát vo svojej krátkej kariére. V nepríjemnom vetre a prevaľujúcej sa hmle nezostrelil na stojke jeden terč, ale podal fantastický bežecký výkon a zaslúžene sa tešil z víťazstva. Upevnil si tým svoju pozíciu lídra vo SP. Rovnako mu patrí aj červené štartové číslo najlepšieho v rýchlostných pretekoch. Druhý skončil domáci Nemec Arnd Peiffer, tretia priečka patrila Čechovi Michalovi Šlesingrovi.

Z kvarteta Slovákov v 97-člennom štartovom poli bol najlepší Pavol Hurajt. Na prvej streľbe v ľahu bol bezchybný a vo výsledkovej listine sa pohyboval na začiatku tretej desiatky. V stoji však nezostrelil dva terčíky, musel absolvovať rovnaký počet trestných okruhov a prepadol sa až na konečnú 65. priečku. O dve pozície za ním na 67. mieste skončil Dušan Šimočko. Miroslav Matiaško nazbieral až štyri trestné okruhy a skončil sedemdesiaty štvrtý. Martina Otčenáša klasifikovali na 90. priečke.

Pre Slovákov sa tým preteky 4. kola skončili, pretože ani jeden nemá právo štartovať v pretekoch s hromadným štartom, ktoré sú vyhradené pre najlepších 30 v celkovom poradí SP.

Výsledky – rýchlostné preteky mužov na 10 km – Oberhof:

1. Tarjei Bö (Nór.) 25:49,7 min (1 trestný okruh), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +16,7 s (1), 3. Michal Šlesingr (ČR) +20,7 (0), 4. Ivan Čerezov (Rus.) +40,1 (0), 5. Andrej Makovejev (Rus.) +1:00,5 (1), 6. Dominik Landertinger (Rak.) +1:05,2 (1), 7. Benjamin Weger (Švaj.) +1:17,1 (0), 8. Emil Hegle Svendsen (Ňór.) +1:27,8 (3), 9. Carl Johan Bergman (Švéd.) +1:29,45 (1), 10. Lois Habert (Fr.) +1:30,8 (1), … 65. Pavol Hurajt +3:32,7 (2), 67. Dušan Šimočko +3:36,0 (1), 74. Miroslav Matiaško +4:05,2 (4), 90. Martin Otčenáš (všetci SR) +5:03,3 (3)

Poradie vo Svetovom pohári po ôsmich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tarjei Bö (Nór.) 389 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 340, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 284, 4. Michael Greis (Nem.) 231, 5. Sergej Sednev (Ukr.) 220, 6. Jevgenij Usťugov (Rus.) 206, 7. Lukas Hofer (Tal.) 200, 8. Arnd Peiffer (Nem.) 194, 9. Jakov Fak (Slovin.) 193, 10. Martin Fourcade (Fr.) 192, … 51. Miroslav Matiaško 43, 52. Pavol Hurajt 43, 58. Matej Kazár (všetci SR) 28

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po štyroch z desiatich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Tarjei Bö (Nór.) 214 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 161, 3. Ole Einar Björndalen (Nór.) 134, 4. Lukas Hofer (Tal.) 134, 5. Michael Greis (Nem.) 132, 6. Jevgenij Usťugov (Rus.) 125, 7. Arnd Peiffer (Nem.) 115, 8. Dominik Landertinger (Rak.) 109, 9. Jakov Fak (Slovin.) 108, 10. Björn Ferry (Švéd.) 101, … 43. Matej Kazár 28, 56. Pavol Hurajt (obaja SR) 12

Pohár národov: 1. Nórsko 3345, 2. Nemecko 3016, 3. Francúzsko 2859, 4. Rakúsko 2832, 5. Ukrajina 2762, 6. Rusko 2659,… 16. SLOVENSKO 1848

Viac k osobe Arnd PeifferBjörn FerryDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenJakov FakMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei Bö