Biatlonista Fak vyhral preteky v Pokljuke, Slováci bodovali

Jakov Fak
Jakov Fak Foto: SITA/AP

POKLJUKA 13. decembra (WEBNOVINY) – Víťazom mimoriadne dramatických rýchlostných pretekov mužov na 10 km, ktorými sa v slovinskej Pokljuke začalo 3. kolo Svetového pohára v biatlone, sa stal domáci reprezentant Jakov Fak.

O 8 desatín sekundy pomalší bol Nór Emil Hegle Svendsen, tretí skončil obhajca hlavnej trofeje z predchádzajúcej sezóny Francúz Martin Fourcade, ktorý za víťazom zaostal o 6,1 s.

Z kvarteta Slovákov v 103-člennom štartovom poli bol najrýchlejší Miroslav Matiaško, ktorý skončil tridsiaty siedmy. Bodoval aj Matej Kazár, ktorý bol o dve pozície za ním tridsiaty deviaty.

Dvadsaťpäťročný rodák z chorvátskej Rijeky Jakov Fak, ktorý už druhú sezónu štartuje v slovinských farbách, dosiahol svoje tretie prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére, po minulotýždňovom triumfe v stíhacích pretekoch v rakúskom Hochfilzene druhé v rade v aktuálnej sezóne. Potvrdil, že je pevne etablovaný medzi absolútnou svetovou elitou. K bezchybnej streľbe pridal kvalitný bežecký výkon. Strieborný Emil Hegle Svendsen si trať predĺžil o jeden trestný okruh. Bronzový Martin Fourcade si bezpečne udržal žlté štartové číslo aktuálneho lídra celkovej klasifikácie.

Slováci nenaplnili celkom svoje ambície. Dvaja sa síce dostali do bodovanej štyridsiatky, ale zaradili sa až na jej chvost. Miroslav Matiaško s jedným trestným okruhom doplatil na svoj menej výrazný bežecký výkon a skončil až tridsiaty siedmy, za čo mu do celkovej klasifikácie pribudnú štyri body. Matej Kazár opäť vynikajúco bežal, ale tri absolvované trestné okruhy za rovnaký počet nezostrelených terčíkov ho zaradili až na 39. priečku, čo je ohodnotené dvoma bodmi. Tomáš Hasilla a Dušan Šimočko sa nekvalifikovali ani do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých bude štartovať iba šesťdesiat najlepších zo šprintu. Hasilla obsadil 74. a Šimočko 91. miesto.

Výsledky – rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Jakov Fak (Slovin.) 24:41,7 min (0 trestných okruhov), 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +0,8 s, (1), 3. Martin Fourcade (Fr.) +6,1 (0), 4. Tim Burke (USA) +15,2 (0), 5. Jean Guillaume Beatrix (Fr.) +18,6 (1), 6. Vladimir Iliev (Bul.) +28,2 (0), … 37. Miroslav Matiaško +1:39,6 (1), 39. Matej Kazár +1:43,7 (3), 74. Tomáš Hasilla +2:57,6 (2), 91. Dušan Šimočko (všetci SR) +3:38,9 (3)