Biatlonista Leguellec nečakane zvíťazil, Slováci nebodovali

Leguellec
Jean Philippe Leguellec v cieli pretekov biatlonistov Foto: SITA/AP

ÖSTERSUND 1. decembra (WEBNOVINY) – Nečakaným víťazom rýchlostných pretekov mužov na 10 km v rámci 1. kola Svetového pohára v biatlone vo švédskom Östersunde sa stal 27-ročný Kanaďan Jean Philippe Leguellec.

O vyše 18 sekúnd pomalší bol strieborný Alexis Boeuf z Francúzska, bronz si vybojoval Rakúšan Christoph Sumann.

Slováci neuspeli. Ani jeden z kvarteta zverencov trénera Manfreda Geyera v 103-člennom štartovom poli sa nedostal na bodované priečky. Najlepší bol Tomáš Hasilla, ktorý skončil štyridsiaty siedmy.

Dvadsaťsedemročný Jean Philippe Leguellec sa vôbec prvýkrát v kariére dostal na pódium pre medailistov a hneď si vystúpil na najvyšší stupienok. Vyťažil z bezchybnej streľby a aj bežecky patril medzi najrýchlejších. Pre o rok mladšieho Alexisa Boeufa je druhé miesto aj druhým najlepším kariérnym rezultátom. O generáciu starší čoskoro 37-ročný (nar. 19. januára 1976) Christoph Sumann si svoje minúty slávy medzi medailistami vychutnal už šestnásty raz.

Streľba v stoji sa stala „hrobárom“ pre celý rad favoritov. Obhajca hlavnej trofeje z uplynulej sezóny Francúz Martin Fourcade a Nór Emil Hegle Svendsen po nej museli absolvovať tri 150 m dlhé trestné okruhy, nekorunovaný kráľ biatlonu Ole Einar Björndalen štyri a Švéd Carl Johan Bergman dokonca nezostrelil ani jediný terčík a krúžil päťkrát.

Slováci po výborných výsledkoch vo vytrvalostných pretekoch sa tentoraz museli uspokojiť s miestami v strede výsledkovej listiny. Tomáš Hasilla s dvoma trestnými okruhmi obsadil 47. miesto, Martin Otčenáš s tromi nepresnými výstrelmi bol päťdesiaty prvý, Matej Kazár so štyrmi streleckými chybami o dve priečky za ním. Miroslav Matiaško rovnako odbehol štyri okruhy a nekvalifikoval sa ani do nedeľných stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najlepších zo šprintu – klasifikovali ho na 62. pozícii.

Výsledky – rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Kanaďan Jean Philippe Leguellec (Kan.) 25:10,4 min (0 trestných okruhov), 2. Alexis Boeuf (Fr.) +18,1 (1), 3. Christoph Sumann (Rak.) +24,8 (1), 4. Florian Graf (Nem.) +29,9 (1), 5. Henrik L´Abee-Lund (Nór.) +32,2 (1), 6. Simon Eder (Rak.) +35,3 (0) a Emil Hegle Svendsen (Nór.) +35,3 (3), … 47. Tomáš Hasilla +1:50,3 (2), 51. Martin Otčenáš +2:02,8 (3), 53. Matej Kazár +2:05,2 (4), 62. Miroslav Matiaško (všetci SR) +2:21,4 (4)