Biatlonista Matiaško skončil na Svetovom pohári šiesty

Matiaško
Slovenský reprezentant Marek Matiaško. Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

POKLJUKA 16. decembra (WEBNOVINY) – Sovenský biatlonista Miroslav Matiaško dosiahol vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch na 20 km v rámci 3. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke svoje životné súťažné maximum, keď skončil na 6. mieste.

Dvadsaťosemročný rodák z Handlovej sa ako tretí slovenský biatlonista v histórii umiestnil v Top 10 v rámci pretekov Svetového pohára. Doteraz bolo jeho maximom 33. miesto z vytrvalostných pretekov v roku 2004 v nemeckom Oberhofe.

Víťazom štvrtkových pretekov sa stal Rakúšan Daniel Mesotitsch, ktorý si pripísal tretí triumf kariéry v bojoch o krištáľový glóbus. Tridsaťštyriročný rodák z Villachu sa postavil piatykrát na pódium v pretekoch Svetového pohára vďaka výbornej streľbe, keď minul iba jeden terč, aj kvalitnému behu. V cieli zdolal prekvapenie pretekov Benjamina Wegera zo Švajčiarska o takmer minútu. Tretí skončil Ukrajinec Sergej Sedňov.

Ďalšie body do hodnotenia Svetového pohára si vybojoval aj Pavol Hurajt, ktorého klasifikovali na 27. pozícii. Bronzový medailista zo ZOH 2010 zaostal za Mesotitschom o 3:37 min a na svojom konte mal aj dve trestné minúty. Ďalší dvaja Slováci Dušan Šimočko a Martin Otčenáš skončili v druhej polovici výsledkovej listiny. Prekvapením je, že ani jeden bod do hodnotenia SP si nevybojoval suverén posledných rokov Nór Ole Einar Björndalen, ktorý terče netrafil až sedemkrát a umiestnil sa až v šiestej desiatke.

Miroslav Matiaško

Miro bežal výborne, na strelnici minul iba dvakrát, čo bola v dnešných podmienkach veľmi dobrá streľba. Jeho prejav na trati bol výborný. Podal kvalitný výkon, po ktorom dosiahol super výsledok a svoje osobné maximum. Od chalanov z nášho servisu mal veľmi dobre pripravené lyže, naši servismani odviedli kvalitnú prácu. Paľo Hurajt síce streľbu zvládol, ale podľa jeho slov sa mu nebežalo dobre. Je skvelé, že opäť bodovali dvaja naši pretekári, umiestnenie v desiatke je tou čerešničkou na torte. Dušan Šimočko síce nestrieľal zle, ale bežecky to nebolo najlepšie. Martin Otčenáš ešte veľa dvadsiatok neabsolvoval, sedem netrafených terčov ho však odsunulo na nižšie pozície,“ povedal pre agentúru SITA ústredný tréner slovenských biatlonistov Milan Gašperčík.

Výsledky – 3. kolo Svetového pohára v biatlone v Pokljuke:

Muži – vytrvalostné preteky na 20 km: 1. Daniel Mesotitsch (Rak.) 52:05,6 (1), 2. Benjamin Weger (Švaj.) +58,4 (1), 3. Sergej Sednev (Ukr.) +1:21,2 (2), 4. Oleg Berežnoj (Ukr.) +1:28,0 (1), 5. Vincent Jay (Fr.) +1:43,4 (1), 6. Miroslav Matiaško (SR) +1:49,8 (2), 7. Jaroslav Soukup (ČR) +1:53,9 (2), 8. Tomasz Sikora (Poľ.) +2:05,9 (2), 9. Christoph Sumann (Rak.) +2:09,8 (3), 10. Alexis Boeuf (Fr.) 54:16,5 (3), … 27. Pavol Hurajt +3:37,8 (2), 68. Dušan Šimočko +7:04,3 (2), 91. Martin Otčenáš (všetci SR) +10:17,1 (7)

Triumf Nórky Bergerovej, Kuzminová trinásta

Víťazkou vytrvalostných pretekov žien na 15 km v rámci 3. kola Svetového pohára v biatlone v slovinskej Pokljuke sa stala Nórka Tora Bergerová. Dvadsaťdeväťročná olympijská víťazka v tejto najstaršej biatlonovej disciplíne z Vancouveru postavila základy svojho siedmeho triumfu v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, na stopercentnej streľbe. Všetky štyri položky zvládla bez jediného zaváhania. Jej výsledný čas bol iba o 1,8 s lepší, ako dosiahla strieborná Fínka Kaisa Mäkäräinenová. Líderke celkovej klasifikácie SP pripočítali rozhodcovia k bežeckému času jednu trestnú minútu za nezostrelený terč na poslednej položke. Ziskom 54 bodov si však upevnila svoju pozíciu na čele poradia. Bronz si vybojovala Francúzka Marie Laure Brunetová. V najbližších vytrvalostných pretekoch nastúpi s červeným štartovým číslom najlepšej pretekárky v hodnotení disciplíny.

Z kvarteta Sloveniek v 95-člennom štartovom poli bola najrýchlejšia Anastasia Kuzminová. Výborne bežala, ale na strelnici nechala stáť štyri z dvadsiatich terčov. S rovnakým počtom trestných minút pripočítaných k výslednému času sa zaradila na 13. miesto. Na jej konto pribudlo 28 bodov a v celkovej klasifikácii je už jedenásta a iba šesť bodov ju delí od elitnej desiatky. Janka Gereková bola v polovici pretekov na 19. mieste. Na tretej streľbe však netrafila tri terče a bolo po nádejach na kvalitný výsledok. S celkovo piatimi trestnými minútami skončila päťdesiata šiesta a už nebodovala. V hodnotení SP klesla o dve pozície na 35. priečku. Ľubomíra Kalinová obsadila 83. miesto a Martinu Halinárovú klasifikovali na 93. priečke.

Výsledky – vytrvalostné preteky žien na 15 km – Pokljuka:

1. Tora Bergerová (Nór.) 42:47,0 min (0 trestných minút), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1,8 s (1), 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) +35,3 (0), 4. Vaľ Semerenková (Ukr.) +40,1 (0), 5. Oľga Zajcevová (Rus.) +54,1 (1), 6. Marina Lebedevová (Kazach.) +2:03,1 (0), 7. Anna Carin Žideková (Švéd.) +2:18,3 (2), 8. Magdalena Neunerová (Nem.) +2:27,6 (4), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) +2:28,1 (3), 10. Svetlana Slepcovová (Rus.) +2:30,0 (2), … 13. Anastasia Kuzminová +2:55,8 (4), 56. Janka Gereková +6:26,5 (5), 83. Ľubomíra Kalinová +10:24,8 (6), 93. Martina Halinárová (všetky SR) +12:44,7 (7)

Poradie vo Svetovom pohári po šiestich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 306 bodov, 2. Helena Ekholmová (Švéd.) 253, 3. Anna Carin Žideková (Švéd.) 240, 4. Marie Laure Brunetová (Fr.) 223, 5. Darja Domračevová (Biel.) 213, 6. Vaľ Semerenková (Ukr.) 208, 7. Teja Gregorinová (Slovin.) 198, 8. Andrea Henkelová (Nem.) 178, 9. Oľga Zajcevová (Rus.) 172, 10. Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) 157, 11. Anastasia Kuzminová 151, … 34. Janka Gereková (obe SR) 58

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov po druhých zo štyroch naplánovaných:

1. Marie Laure Brunetová (Fr.) 102 bodov, 2. Anna Carin Olfssonová-Žideková (Švéd.) 96, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 86, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 84, 5. Oľga Zajcevová (Rus.) 78, 6. Tora Bergerová (Nór.) 70, 7. Teja Gregorinová (Slovin.) 68, 8. Helena Ekholmová (Švéd.) 65, 9. Svetlana Slepcovová (Rus.) 65, 10. Andrea Henkelová (Nem.) 61, … 24. Anastasia Kuzminová (SR) 28

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováDušan ŠimočkoJanka GerekováKaisa MäkäräinenováĽubomíra KalinováMagdalena NeunerováMartin OtčenášMartina HalinárováMilan GašperčíkMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenOľga ZajcevováPavol HurajtTora Bergerová