Biatlonista Svendsen sa stal majstrom sveta, Kazár tridsiaty

Svendsen
Nór Emil Hegle Svendsen počas biatlonových MS v Česku Foto: SITA/AP

NOVÉ MESTO NA MORAVE 9. februára (WEBNOVINY) – Majstrom sveta v rýchlostných pretekoch mužov na 10 km na biatlonovom šampionáte v Novom Meste na Morave sa stal Nór Emil Hegle Svendsen.

O 8,1 s za ním zaostal obhajca titulu z minuloročného šampionátu v nemeckom Ruhpoldingu a vedúci muž celkovej klasifikácie vo Svetovom pohári Francúz Martin Fourcade, bronz patril Jakovovi Fakovi v drese Slovinska. Najlepším Slovákom v 138-člennom štartovom poli bol Matej Kazár, ktorý skončil tridsiaty.

Pre Svendsena to bol už deviaty triumf na majstrovstvách sveta a v historickom rebríčku medailistov sa dostal na 5. miesto s rovnakou bilanciou ako legendárny Frank Ullrich z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (9-4-1). Tridsaťdvaročný rodák z Trondheimu bol bežecky najrýchlejší, na ceste za zlatom ho nezastavila ani chyba na streleckej položke v stoji, kde jeho druhý výstrel išiel mimo terč a on musel absolvovať trestný 150 m dlhý okruh. V rýchlostných pretekoch je to jeho prvý titul. Keďže výsledky z MS sa počítajú aj do celkovej klasifikácie Svetového pohára, bolo to jeho jubilejné 30. prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére.

Martin Fourcade rovnako ako Svendsen musel ísť po streľbe v stoji na trestný okruh. Ani skvelý finiš mu potom nestačil obhajobu zlata. Získal svoj deviaty kov na MS, štvrtý strieborný (4-4-1). Tretí Jakov Fak so stopercentnou streleckou bilanciou zaostal o 11,2 s. Zo svetového šampionátu to bolo pre 25-ročného rodáka z chorvátskej Rijeky štvrté pódiové umiestnenie (1-2-1).

Biatlon

Famózny výkon previedol aj 39-ročný osemnásťnásobný majster sveta a šesťnásobný olympijský víťaz Nór Ole Einar Björndalen, ktorý obsadil 4. miesto. Od jeho prípadnej 39. medaily zo svetových šampionátov ho delilo osem sekúnd.

Štvorica Slovákov sa v rekordne početnom 136-člennom štartovom poli takmer stratila. Matej Kazár síce vynikajúco bežal, bol ôsmym najrýchlejším bežcom, ale so štyrmi trestnými okruhmi nemohol na dobrý výsledok ani pomýšľať. Konečné 30. miesto je preňho ešte veľmi lichotivým rezultátom.

Pavol Hurajt sa celú sezónu bežecky trápi a výnimkou neboli ani tieto preteky. S jediným chybným výstrelom uzatváral vo výsledkovej listine elitnú päťdesiatku. Do nedeľných stíhacích pretekov sa kvalifikoval aj Miroslav Matiaško, ktorý obsadil 59. miesto. Martinovi Otčenášovi sa preteky vôbec nevydarili. S piatimi trestnými okruhmi sa zaradil až na 92. priečku.

Poradie v bojoch o Svetový pohár sa na čelných priečkach nemenilo. Žlté štartové číslo absolútneho lídra i červené určené najlepšiemu pretekárovi v jednotlivých disciplínach (malý krištáľový glóbus) ostalo Martinovi Fourcadeovi. Nový majster sveta Svendsen však o šesť bodov znížil jeho náskok. Matej Kazár si v celkovom poradí polepšil o jeden stupienok, je štyridsiaty ôsmy, v hodnotení šprintu poskočil o dve priečky na 45. miesto,

Výsledky – rýchlostné preteky mužov na 10 km – Nové Mesto na Morave:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 23:25,1 min (1 trestný okruh), 2. Martin Fourcade (Fr.) +8,1 s (1), 3. Jakov Fak (Slovin.) +11,2 (0), 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) +19,9 (1), 5. Dmitrij Malyško (Rus.) +23,2 (0), 6. Alexis Boeuf (Fr.) +25,0 (0), … 30. Matej Kazár +1:36,4 (4), 50. Pavol Hurajt +2:14,2 (1), 59. Miroslav Matiaško +2:35,8 (2), 92. Martin Otčenáš (všetci SR) +3:39,8 (5)

Poradie vo SP po pätnástich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 699 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 643, 3. Jevgenij Usťugov (Rus.) 507, 4. Dmitrij Malyško (Rus.) 501, 5. Jakov Fak (Slovin.) 495, 6. Jevgenij Garaničev (Rus.) 455, … 48. Matej Kazár 88, 62. Miroslav Matiaško (obaja SR) 34

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po siedmich z desiatich naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 310 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 304, 3. Jakov Fak (Slovin.) 258, 4. Jevgenij Usťugov (Rus.) 238, 5. Dmitrij Malyško (Rus.) 217, 6. Alexis Boeuf (Fr.) 197 … 45. Matej Kazár 52, 73. Miroslav Matiaško (obaja SR) 4

Viac k osobe Emil Hegle SvendsenJakov FakMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol Hurajt