Biatlonistka Gereková zažiarila na MS, predbehla Kuzminovú

Janka Gereková
Janka Gereková Foto: SITA/AP
Darja Domračevová
Foto: SITA/AP

NOVÉ MESTO NA MORAVE 17. februára (WEBNOVINY) – Víťazkou nedeľňajších pretekov žien na 12,5 km s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v biatlone v Novom Meste na Morave sa stala 26-ročná Bieloruska Darja Domračevová.

Striebro si vybojovala obhajkyňa titulu z minuloročného šampionátu v nemeckom Ruhpoldingu Nórka Tora Bergerová, z bronzu sa prekvapujúco tešila Poľka Monika Hojniszová.

Z dvojice Sloveniek v 30-člennom štartovom poli bola lepšia Janka Gereková, ktorá skončila desiata, Anastasia Kuzminová finišovala na 15. pozícii.

Domračevová sa po nevýrazných výkonoch v predchádzajúcich pretekoch akoby zobudila a opäť sa rozpamätala na svoje dobré časy.

Vynikajúco bežala, na štyroch streleckých položkách netrafila iba dva terčíky – na prvej a potom až na poslednej.

V cieľovej rovinke už vypustila, zdravila divákov, tešila sa zo svojho druhého titulu majsterky sveta v kariére, celkovo získala už šiesty vzácny kov zo svetových šampionátov.

Rekordérka Bergerová

Nórka Bergerová pridala do svojej zbierky vo Vysočina arene šieste pódiové umiestnenie. So štyrmi zlatými a dvoma striebornými medailami je absolútnou historickou rekordérkou jednotlivých majstrovstiev sveta. Rovnako ako Domračevová si k bežeckej trati pridala aj dva trestné okruhy.

Tora_bergerová
Foto: SITA/AP
Anastasia Kuzminová
Foto: SITA/AP

Nóri deklasovali zvyšok sveta

Majstrovstvá sveta v biatlone v Novom Meste na Morave totálne ovládli Nóri. V jedenástich disciplínach získali reprezentanti tejto veľmoci osem zlatých medailí, pridali dve striebra a jeden bronz. Zvyšok sveta si podelil zostávajúce tri tituly, Francúzsko, Ukrajina a Bielorusko si privlastnili po jednom.

Novou kráľovnou sa stala Tora Bergerová, ktorá v šiestich štartoch štyrikrát vystúpila na najvyšší stupienok pódia pre medailistov a dvakrát si vychutnala svoje minúty slávy na striebornom stupienku. Takouto bilanciou z jedného šampionátu sa nemôže pochváliť nikto.

Stopercentný medailový zásah mal aj jej krajan Emil Hegle Svendsen, ten však nastúpil „iba“ päťkrát, s bilanciou 4 – 0 – 1 však prekonal aj legendu svetového biatlonu Oleho Einara Björndalena, ktorý mal v roku 2005 v rakúskom Hochfilzene a potom aj o štyri roky neskôr v juhokórejskom Pjongčangu bilanciu 4 – 0 – 0.

Celkovo si vo Vysočina arene aspoň jeden vzácny kov vybojovalo 38 biatlonistov z 12 krajín. Slovensko druhýkrát po sebe medzi nimi chýba. O najlepšie umiestnenie sa postarala Anastasia Kuzminová, ktorá vo vytrvalostných pretekoch na 15 km skončila hneď pod pódiom na 4. mieste.

Dvadsaťjedenročná Hojniszová dosiahla bronzovým umiestnením svoj absolútny životný úspech. Doteraz nikdy nebola ani v desiatke najlepších, tentoraz vystúpila až na medailový stupeň.

Jej jediné strelecké zaváhanie prišlo na tretej streleckej položke.

Janka Gereková začala veľmi dobre a po stopercentne zvládnutej úvodnej streľbe v ľahu atakovala medailové pozície. Na druhej ležke jej však ušiel jeden výstrel a začala sa prepadávať v štartovom poli. Stále sa však držala v elitnej desiatke.

Po prvej streľbe v stoji, keď opäť musela ísť aj na jeden trestný okruh, na chvíľu z Top 10 vypadla, ale vďaka kvalitnému bežeckému výkonu sa veľmi rýchlo prepracovala na ôsmu priečku.

Aj po poslednej streľbe si odbehla 150 m dlhý trestný okruh, ale zostala v desiatke. Na tejto pozícii potom aj prešla cieľom o 1:17,7 min neskôr ako víťazka. V porovnaní s vlaňajškom sa zlepšila o jednu priečku.

„Každý chybný výstrel, po ktorom musím ísť na trestný okruh, ma mrzí, ale obávam sa, že ten dnešný posledný ma bude mátať ešte veľmi dlho. Stratila som po ňom kontakt s najlepšími, mohla som byť o pár miest vyššie. Desiate miesto je výborný výsledok, ale ja som si trúfala skončiť ešte lepšie. Mala som vynikajúco pripravené lyže, bežalo sa mi výborne,“ uviedla v rozhovore pre RTVS 28-ročná Janka Gereková.

Kuzminovej problémy so streľbou

Anastasia Kuzminová mala od začiatku už takmer tradičné problémy so streľbou.

Po prvej položke absolvovala jeden trestný okruh, po druhej dva, po tretej už štvrtý a až záverečnú zvládla bez chyby. Vtedy jej však už odchádzali sily a konečné 15. miesto je reálnym odrazom jej výkonu. Za Domračevovou zaostala o rovné dve minúty.

„V biatlone je potrebné najskôr kvalitne strieľať a až potom dobre bežať. Mne sa dnes nepodarilo ani jedno, ani druhé. V závere som už cítila únavu, bola som vyčerpaná. Nebol to dobrý výkon,“ sebakriticky priznala rodáčka z ruského Ťumenu, ktorá má vo svojej zbierke aj olympijské zlato a striebro z Vancouveru 2010 a striebro a bronz z MS 2009 a 2011.

„Desiate miesto Janky je veľmi kvalitným výsledkom. Škoda toho posledného výstrelu v druhej ležke. Keby nemusela ísť na trestný okruh, udržala by sa v čelnej skupine a bojovala o piate – šieste miesto. Skončila v elitnej desiatke, potvrdila, že už aj ona patrí do svetovej špičky. Som s jej vystúpením – a nielen v týchto pretekoch – veľmi spokojný. Nasťa nemala svoj deň. So štyrmi trestnými okruhmi nemôže pomýšľať na dobrý výsledok. Nešlo jej to ani bežecky, je to škoda, mala na medailu,“ komentoval záverečné vystúpenie slovenských reprezentantiek vedúci tímu Milan Gašperčík.

Tora Bergerová je naďalej suverénnou líderkou celkovej klasifikácie SP a smeruje k zisku hlavnej trofeje. Na druhé miesto sa vrátila Domračevová, tá však zaostáva o priepastných 283 bodov, v hre do konca sezóny zostáva ešte 480 bodov. Slovenky si udržali svoje pozície. Kuzminová je trinásta, Gereková dvadsiata.

Najväčšej hviezde MS v Novom Meste na Morave Bergerovej patrí aj červené štartové číslo vedúcej biatlonistky v hodnotení pretekov s hromadným štartom (malý krištáľový glóbus). Kuzminová v tomto rebríčku uzatvára desiatku najlepších, Gereková je sedemnásta.

Výsledky – preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom – Nové mesto na Morave – nedeľa:

1. Darja Domračevová (Biel.) 35:54,5 min (2 trestné okruhy), 2. Tora Bergerová (Nór.) +8,7 s (2), 3. Monika Hojniszová (Poľ.) +27,6 (1), 4. Vita Semerenková (Ukr.) +46,6 (2), 5. Oľga Zajcevová (Rus.) +52,1 (2), 6. Miriam Gössnerová (Nem.) +52,1 (4), … 10. Janka Gereková +1:17,7 (3), 15. Anastasia Kuzminová (obe SR) +2:00,0 (4)

Poradie vo SP po osemnástich pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 889 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 606, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 600, 4. Olena Pidrušná (Ukr.) 591, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 586, 6. Miriam Gössnerová (Nem.) 573, … 13. Anastasia Kuzminová 458, 20. Janka Gereková 333, 85. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po troch z piatich naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 174 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 134, 3. Oľga Zajcevová (Rus.) 131, 4. Miriam Gössnerová (Nem.) 126, 5. Teja Gregorinová (Slovin.) 112, 6. Vita Semerenková (Ukr.) 107 … 10. Anastasia Kuzminová 86, 17. Janka Gereková (obe SR) 65

Záverečná medailová bilancia na MS po jedenástich disciplínach:

KRAJINY:

1. Nórsko 8 – 2 – 1

2. Francúzsko 1 – 4 – 0

3. Ukrajina 1 – 1 – 3

4. Bielorusko 1 – 0 – 0

5. Nemecko 0 – 1 – 1

Poľsko 0 – 1 – 1

Rusko 0 – 1 – 1

8.USA 0 – 1 – 0

9. Česko 0 – 0 – 1

Slovinsko 0 – 0 – 1

Švédsko 0 – 0 – 1

Taliansko 0 – 0 – 1

JEDNOTLIVCI

1. Tora Bergerová (Nór.) 4 – 2 – 0

2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 4 – 0 – 1

3. Tarjei Bö (Nór.) 3 – 0 – 0

4. Synöve Solmedalová (Nór.) 2 – 0 – 0

5. Martin Fourcade (Fr.) 1 – 4 – 0

6. Olena Pidrušná (Ukr.) 1 – 1 – 1

7. Hilde Fenneová (Nór.) 1 – 0 – 0

Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) 1 – 0 – 0

Ole Einar Björndalen (Nór.) 1 – 0 – 0

Henrik L´Abee Lund (Nór.) 1 – 0 – 0

Darja Domračevová (Biel.) 1 – 0 – 0

12. Alexis Boeuf (Fr.) 0 – 2 – 0

13. Vita Semerenková (Ukr.) 0 – 1 – 1

Vaľ Semerenková (Ukr.) 0 – 1 – 1

Anton Šipulin (Rus.) 0 – 1 – 1

16. Marie Laure Brunetová (Fr.) 0 – 1 – 0

Marie Dorinová Habertová (Fr.) 0 – 1 – 0

Krystyna Palková (Poľ.) 0 – 1 – 0

Andrea Henkelová (Nem.) 0 – 1 – 0

Tim Burke (USA) 0 – 1 – 0

Julia Džymová (Ukr.) 0 – 1 – 0

Simon Fourcade (Fr.) 0 – 1 – 0

Jean Guillaume Beatrix (Fr.) 0 – 1 – 0

24. Veronika Vítková (ČR) 0 – 0 – 1

Gabriela Soukalová (ČR) 0 – 0 – 1

Jaroslav Soukup (ČR) 0 – 0 – 1

Ondřej Moravec (ČR) 0 – 0 – 1

Jakov Fak (Slovin.) 0 – 0 – 1

Fredrik Lindström (Švéd.) 0 – 0 – 1

Dorothea Wiererová (Tal.) 0 – 0 – 1

Nicole Gontierová (Tal.) 0 – 0 – 1

Michaela Ponzová (Tal.) 0 – 0 – 1

Karin Oberhoferová (Tal.) 0 – 0 – 1

Simon Schemp (Nem.) 0 – 0 – 1

Andreas Birnbacher (Nem.) 0 – 0 – 1

Arnd Peiffer (Nem.) 0 – 0 – 1

Erik Lesser (Nem.) 0 – 0 – 1

Monika Hojniszová (Poľ.) 0 – 0 – 1

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováAnton ŠipulinArnd PeifferDarja DomračevováDorothea WiererováEmil Hegle SvendsenGabriela SoukalováJakov FakJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMarie Dorinová HabertováMartin FourcadeMartina ChrapánováMilan GašperčíkOle Einar BjörndalenOľga ZajcevováTarjei BöTora Bergerová