Biatlonistka Kuzminová skončila piata, vie kde urobila chyby

Anastasia Kuzminová
Anastasia Kuzminová Foto: SITA/AP

Kuzminová vie, kde urobila chyby, v stíhačke si verí

Prienik medzi medailistky azda až na najvyšší stupienok pódia pre elitné trio si Kuzminová „odstrelila“ pokazenou záverečnou ranou v ľahu a prvou v stoji.

„Streľba mala správny rytmus, ja som na chvíľku stratila koncentráciu. V ľahu som už myslela na to, ako mi to pekne padá, a už to išlo vedľa. V stoji som zase začala azda o zlomok sekundy skôr, ako som mala. Už som myslela na to, ako budem bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Keď som sa sústredila na streľbu, hneď to išlo. Je to škoda, dnes som mala na ešte lepší výsledok, ale dva trestné okruhy v šprinte sú veľa. Bola som blízučko pódia, nevyšlo to. Hnevá to mňa, trénera i fanúšikov, ale verím, že už v sobotu v stíhačke to bude lepšie,“ povedala v rozhovore pre SITA 28-ročná momentálne šiesta pretekárka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus.

V Chanty-Mansijsku je ako doma. Diváci ju tam majú radi, povzbudzujú ju, aj keď už reprezentuje Slovensko. „Všetko som to vnímala, je to veľmi príjemné. Rada by som sa im odvďačila kvalitným výsledkom. V sobotných stíhacích pretekoch budú až štyri strelecké položky. Viem, kde robím chybu. Ak ju odstránim, bude z toho výborný rezultát. Teším sa na preteky,“ uzavrela Anastasia Kuzminová.

CHANTY-MANSIJSK 14. marca (WEBNOVINY) – Víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km, ktorými sa v ruskom Chanty-Mansijsku začalo finálové 9. kolo Svetového pohára v biatlone, sa po druhý raz v kariére stala 23-ročná Češka Gabriela Soukalová.

Druhá skončila nestarnúca 35-ročná dvojnásobná olympijská víťazka zo Salt Lake City 2002 Nemka Andrea Henkelová, bronz si vybojovala jej o 13 rokov mladšia krajanka Miriam Gössnerová.

Z tria Sloveniek v 82-člennom štartovom poli potvrdila svoju príslušnosť k absolútnej svetovej špičke Anastasia Kuzminová, ktorá obsadila výborné 5. miesto.

Janka Gereková s tromi trestnými okruhmi skončila štyridsiata šiesta, Teréziu Poliakovú, ktorá na strelnici netrafila až štyrikrát, klasifikovali na 73. priečke.

Soukalová predviedla skvelý bežecký i strelecký výkon. V sedemstupňovom mraze pri slnečnom počasí a takmer bezvetrí mala stopercentnú streľbu, na prebehnutie trate potrebovala 21:25,6 min.

Henkelová s rovnakou streleckou bilanciou zaostala za ňou o 17,2 s, Gössnerová na bronzovom stupienku odbehla aj jeden trestný okruh a bola od víťazky pomalšia o 23,6 s.

Kuzminová opäť vynikajúco bežala (tretí najlepší bežecký čas), rýchlo strieľala (druhá najrýchlejšia), ale na oboch streleckých položkách nechala stáť po jednom terčíku. Jej konečné 5. miesto s dvoma absolvovanými trestnými okruhmi je skvelý rezultát. V sobotu bude na trať stíhacích pretekov vybiehať o 31 sekúnd neskôr ako Soukalová.

Gereková si trať predĺžila až o tri trestné okruhy, Poliaková dokonca o štyri. S takouto bilanciou nemohli o bodovaných priečkach ani rozmýšľať. Poliaková sa dokonca nekvalifikovala ani do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých nastúpi prvých šesťdesiat zo štvrtkového šprintu a sezóna sa tým pre ňu definitívne skončila.

Už pred pretekmi bolo rozhodnuté o tom, že malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení tejto biatlonovej disciplíny získala suverénka sezóny Nórka Tora Bergerová. Tá sa v desiatich rýchlostných pretekoch šesťkrát dostala na pódium pre elitné trio, získala po dve medaily z každého kovu a s veľkým náskokom triumfovala.

Výsledky – rýchlostné preteky žien – Chanty-Mansijsk:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 21:25,6 min (0 trestných okruhov), 2. Andrea Henkelová (Nem.) +17,2 s (0), 3. Miriam Gössnerová (Nem.) +23,6 (1), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) +30,4 (1), 5. Anastasia Kuzminová (SR) +30,9 (2), 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +34,6 (2), … 46. Janka Gereková +2:33,5 (3), 73. Terézia Poliaková (obe SR) +4:10,0 (4)

Poradie vo SP po 24 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Tora Bergerová (Nór.) 1199 bodov – už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 876, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 796, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 772, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 764, 6. Anastasia Kuzminová 734, … 23. Janka Gereková 367, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6