Aktualizované: Biatlonistky postihnuté odhalením dopingovej schémy počas olympiády podali na Rodčenkova žalobu

Biatlon Rusko
Moskovské dopingové laboratórium Foto: SITA/AP
  • aktualizované 30. apríla 19:30

NEW YORK 30. apríla (WebNoviny.sk) – Bývalý riaditeľ moskovského laboratória Grigorij Rodčenkov nesúhlasí so žalobou troch ruských bývalých biatlonistiek, ktoré ho obvinili z poškodenia dobrého mena.

Prišli o medaily

Rodčenkov odhalil dopingovú schému v ruskom športe pred a počas zimných olympijských hier v Soči 2014. Následkom toho, mnohí ruskí pretekári dostali dodatočný dištanc a prišli o medaily. Rusko sa nemohlo zúčastniť pod vlastnou vlajkou na ZOH v kórejskom Pjongčangu 2018.

Žalobu na newyorský súd podali Oľga Zajcevová, Jana Romanovová a Oľga Viluchinová. Žalovaný všetky tri členky striebornej štafety zo Soči spojil s dopingovým škandálom, neskôr anulovali ich výsledky. Každá z nich v žalobnom návrhu žiada 10 miliónov amerických dolárov ako náhradu škody.

Finančná podpora pretekárok

Rodčenkovovi advokáti zároveň podali žalobu voči Michailovi Prochorovovi. Vlastník basketbalového tímu Brooklyn Nets bol v roku 2014 prezidentom Ruskej biatlonovej únie, v spore podporuje trio niekdajších pretekárok, podľa portálu insidethegames.biz aj finančne.

Rodčenkovovi právnici ho podozrievajú, že sa snaží odhaliť miesto pobytu ich klienta. Rodčenkov sa ukrýva v USA pod ochranou federálnej vlády.

„Teraz sa z lovca stala korisť. Ruská vláda a jej bábky sa dlhodobo snažia útočiť na nášho klienta, naposledy nepodloženou žalobou. Podanie pána Rodčenkova je odpoveďou na snahy, ktoré nemajú iný zámer, iba lokalizovať jeho polohu,“ uvádza sa v stanovisku Rodčenkovových zástupcov. On sám sa ukrýva v USA pod ochranou federálnej vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij RodčenkovOľga Zajcevová
Firmy a inštitúcie Brooklyn Nets