Biatlonovú štafetu ovládli Francúzi, Slováci v desiatke

Francuzsky biatlonisti
Víťazná biatlonová štafeta. Zľava: Simon Fourcade, from left to right, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf a Martin Fourcade Foto: SITA/AP

RUHPOLDING 10. januára (WEBNOVINY) – Víťazom štvrtkových pretekov mužských štafiet na 4×7,5 km v rámci 5. kola Svetového pohára 2012/2013 v biatlone v nemeckom Ruhpoldingu sa stalo francúzske kvarteto Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf a Martin Fourcade.

Striebro si vybojovali skvele finišujúci Nóri Lars Hegle Birkeland, Tarjei Bö, Henrik L´Abbe Lund a Emil Hegle Svendsen, bronz tak trochu prekvapujúco patril Rakúšanom.

Favorizovaní Rusi, ktorí v oboch predchádzajúcich štafetových pretekoch nechýbali na pódiu pre medailistov, skončili tentoraz až na 5. mieste. Slovenský tím v zostave Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Matej Kazár a Martin Otčenáš v konkurencii štafiet z 26 krajín obsadil solídnu 10. priečku.

Preteky sa vyvíjali mimoriadne dramaticky, od štartu bojovali na čele neskorší medailisti, dlho s nimi držali krok domáci Nemci. Francúzi nakoniec vyťažili z výbornej streleckej úspešnosti, keď na ôsmich položkách potrebovali iba tri rezervné náboje.

Trať v hustnúcom snežení zmiešanom s dažďom zvládli za 1:13:11,2 h. O 9,4 s za ním zaostali strieborní Nóri, Rakúšania prehrali duel o druhú priečku o tri desatiny sekundy.

Pavol Hurajt
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Slováci začali veľmi zle.

Pavol Hurajt na prvom úseku nestačil za súpermi bežecky, a aj keď na strelnici neurobil výraznejšiu chybu, odovzdával až na 20. pozícii.

Na treťom úseku Matej Kazár po streľbe v ľahu musel absolvovať aj trestný okruh, keď po troch úspešných zásahoch štyrikrát mieril vedľa a ďalší terčík zostrelil až posledným rezervným nábojom.

Finišman Martin Otčenáš nakoniec prišiel do cieľa na 10. pozícii, Slováci teda po decembrovom 7. mieste v rakúskom Hochfilzene a 9. mieste minulý týždeň v Oberhofe aj v tretích štafetových pretekoch sezóny skončili v TOP 10.

Musíme byť spokojní, chlapci potvrdili stabilitu výkonnosti. Z toho sa dá urobiť veľmi dobrý výsledok. Chce to už len vyšperkovať, vygradovať formu smerom k majstrovstvám sveta. Musím pochváliť najmä Martina Otčenáša, ktorý v závere elegantne a s prehľadom zvládol súboj s Talianom Lukasom Hoferom o desiatu priečku. Opakujem, na to, ako sa preteky od začiatku vyvíjali, je pre nás desiate miesto dobré,“ skomentoval vystúpenie slovenskej štafety vedúci reprezentačného tímu Milan Gašperčík.

Výsledky – štafeta mužov na 4×7,5 km – Ruhpolding:

1. Francúzsko (Simon Fourcade, Jean Guillaume Beatrix, Alexis Boeuf, Martin Fourcade) 1:13:11,2 h (0 trestných okruhov + 3 dobíjania), 2. Nórsko (Lars Hegle Birkeland, Tarjei Bö, Henrik L´Abbe Lund, Emil Hegle Svendsen) +9,4 s (0+8), 3. Rakúsko (Simon Eder, Friedrich Pinter, Dominik Landertinger, Christoph Sumann) +9,7 (0+9), 4. Nemecko +21,0 (0+3) 5. Rusko 1:34,7 min (0+8), 6. Švédsko +1:39,5 (0+13), …. 10. Slovensko (Pavol Hurajt, Dušan Šimočko, Matej Kazár, Martin Otčenáš) +3:23,6 (1+11)

Poradie v hodnotení štafiet v rámci SP:

1. Nórsko 168 bodov, 2. Rusko 148, 3. Francúzsko 142, 4. Nemecko 129, 5. Rakúsko 121, 6. Ukrajina 110, … 9. Slovensko 99

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMilan GašperčíkPavol HurajtTarjei Bö