Biatlonový zväz pripravil podnet na kontrolóra a stále verí, že sa so sestrami Fialkovými dohodne

Ivona Fialková, Paulína Fialková
Zľava: Ivona Fialková, Paulína Fialková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský zväz biatlonu (SZB) v piatok pripravil vlastný podnet na kontrolóra, ktorý by preskúmal postup a konanie tejto organizácie. SZB je totiž naďalej presvedčený, že jeho konanie je v súlade so zákonom.

„Slovenský zväz biatlonu si dal vypracovať nezávislú právnu analýzu vo veci konania hlavného kontrolóra športu, keďže vzhľadom na okolnosti máme dôvodné podozrenie, či hlavný kontrolór športu konal v súlade so zákonom,“ uvádza sa v stanovisko SZB.

Kontrolórka odporučila niekoľko opatrení

Ako je známe, hlavná kontrolórka športu na Slovensku Alica Fisterová pred niekoľkými dňami odporučila SZB bezodkladne vykonať niekoľko opatrení.

Agentúru SITA vtedy o tom informovala advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o., ktorá zastupuje biatlonové pretekárky Paulínu a Ivonu Fialkové.

Podľa tejto správy má SZB v súlade so zákonom o športe prijať internú smernicu, ktorej predmetom budú práva a povinnosti športového reprezentanta, zosúladiť so zákonom o športe uzatvorenie zmluvných vzťahov upravujúcich vykonávanie športovej činnosti podľa zákona o športe a disciplinárne konanie vo veci porušenia rozhodnutia orgánov SZB zosúladiť s internými predpismi SZB, zákonom o športe a Ústavou Slovenskej republiky.

Zákaz štartu na súťažiach

Sestry Fialkové dostali od disciplinárnej komisie Slovenského zväzu biatlonu (DK SZB) zákaz štartu na súťažiach v biatlone spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky. Ako dôvod tohto kroku DK SZB uviedla skutočnosť, že obe športovkyne z VŠC Dukla Banská Bystrica nepodpísali zmluvu, ktorú podpísali všetci ostatní reprezentanti.

Športovkyne, ktoré rokovania so SZB prenechali právnikom, majú výhrady predovšetkým v marketingovej oblasti danej zmluvy. Podľa právnych zástupcov biatlonistiek, ktoré si pripísali okrem iného piate miesta na ZOH 2018 v Pjongčangu, SZB svojim konaním voči sestrám Fialkovým porušil zákon o športe, ako aj právo biatlonistiek na reprezentáciu Slovenska na významných medzinárodných podujatiach.

„Advokátska kancelária GARANT PARTNER legal s.r.o. opätovne žiada Slovenský zväz biatlonu, aby ukončil nezákonný postup proti sestrám Fialkovým, ktorý trvá už niekoľko mesiacov, vydal štatút reprezentanta SR, ktorý sestry Fialkové podpíšu a umožnil sestrám Fialkovým reprezentovať Slovenskú republiku. Súčasne opätovne deklarujeme, že sestry Fialkové budú plne dodržiavať zákonný rámec pri používaní a zhodnocovaní ich osobnostných práv Slovenským zväzom biatlonu podľa príslušných ustanovení zákona o športe,“ uvádza sa v stanovisku kancelárie, ktoré prednedávnom agentúre SITA poskytol JUDr. Peter Haňdiak.

Porušenie členských povinností

„Slovenský zväz biatlonu si dovoľuje poukázať na to, že disciplinárne konanie, ktoré sa vedie voči Ivone Fialkovej a Paulíne Fialkovej, je disciplinárnym konaním, ktoré je konaním voči členkám združenia ako členkám, a to pre porušenia ich členských povinností. Slovenský zväz biatlonu poukazuje na skutočnosť, že podmienkou štartu na podujatiach je, aby mal reprezentant podpísanú zmluvu o reprezentácii so SZB,“ píše sa ďalej v najnovšom stanovisku SZB.

Strešná organizácia slovenského biatlonu sa taktiež pristavila pri vyššie uvedenom stanovisku advokátskej kancelárie GARANT PARTNER legal s.r.o.

„Zároveň k stanovisku spoločnosti GARANT PARTNER legal s.r.o., zo dňa 21.11.2018, si dovoľujeme konštatovať, že uvedené informácie sú klamlivé a výrazne poškodzujú dobré meno Slovenského zväzu biatlonu. Preto Slovenský zväz biatlonu vyzýva spoločnosť GARANT PARTNER legal s.r.o., aby sa verejne ospravedlnila za vyhlásenia, ktoré uviedla,“ uviedol SZB s dôvetkom, že všetci členovia Slovenského zväzu biatlonu naďalej veria, že dôjde k podpisu zmluvy a Paulína a Ivona Fialkové budú štartovať na pretekoch SP. Toto želanie už niekoľkokrát vyslovil aj prezident SZB Tomáš Fusko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivona FialkováPaulína Fialková
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz biatlonu