Biatlonovým favoritom počasie na ZOH neprialo

Michael Greis

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) – Biatlonový šprint priniesol cez víkend dvoch prekvapujúcich olympijských víťazov. Slovenka Anastasia Kuzminová i Francúz Vincent Jay okrem toho, že bežali ako o dušu a strieľali takmer bezchybne, využili aj vrtochy počasia vo whistlerskom Olympic Parku. Obaja mali šťastie, že štartovali hneď na začiatku. Meniace sa podmienky na trati v druhej časti oboch súťaží totiž pochovali nádeje mnohých favoritov.

Ruskému trénerovi Leonidovi Gurjevovi po pretekoch nešlo do hlavy, ako mohla jeho zverenkyňa Anna Bulyginová stratiť svoj náskok po druhej streľbe. V tom čase viedla, napokon však za Kuzminovou zaostala o vyše 12 sekúnd, hoci patrí v ženskom biatlonovom pelotóne medzi popredné bežkyne. „Musíme to detailne rozobrať. Na poslednom okruhu Anna stratila 20 sekúnd, čo je v jej prípade naozaj nezvyklé,“ tvrdil ruský tréner.

Po šprinte mala hlavu v smútku aj celková víťazka Svetového pohára 2008/2009 a líderka seriálu v aktuálnej sezóne Helena Jonssonová. Hoci Švédka vybielila všetky terčíky, skončila až dvanásta s takmer 50-sekundovou stratou za slovenskou reprezentantkou. „V tejto chvíli by som najradšej odcestovala domov,“ vravela sklamaná: „Zrazu mi z ničoho nič prestali ísť lyže a vôbec neviem, prečo.“

V mužskom šprinte boli rozdiely medzi tými, ktorí štartovali s vyššími číslami a tými, ktorí sa na 10-kilometrovú trať vydali hneď na začiatku, evidentné. Keď vybiehali na trať prví pretekári, bolo to znesiteľné. Potom však prišli husté mraky, z ktorých sa lial dážď premiešaný so snehom a ten urobil svoje. Na strelnici boli podmienky na hranici regulárnosti, beh sa postupne menil na brodenie sa v snehovej kaši. Biatlonisti zo začiatku štartovej listiny to ešte ako tak stihli, tí ostatní to „schytali“ naplno.

O tom, ako meniace sa podmienky zamiešali poradím, svedčí aj pohľad do výsledkovej listiny. Prvých šesť priečok patrí pretekárom so štartovými číslami do 10. Víťazný Francúz Vincent Jay štartoval ako šiesty, strieborný Nór Emil Hegle Svendsen desiaty, Chorvát Jakov Fak, ktorý sa tešil z bronzu, mal číslo 4. Až ôsmi pretekári z prvej desiatky štartovej listiny skončili vo výsledkoch v elitnom tucte. Výhodné poveternostné podmienky nevyužili iba skutoční outsideri – Victor Pinzaru z Moldavska so štartovým číslom 1 a In-Bok Lee z Kórejskej republiky s trojkou na hrudi.

Šťastie mal aj slovenský reprezentant Slovák Pavol Hurajt, ktorý skončil na 7. mieste. Na trať vybiehal ako štrnásty. Prvé dva z troch okruhov držal krok s najlepšími. Napriek tomu, že po druhej streľbe musel absolvovať jediný trestný okruh, stále zaostával za lídrom iba o 25 sekúnd. Vtedy sa roztrhla obloha a spustil sa hustý lejak. Hurajtov odstup na Jaya v závere narástol z 25 sekúnd na vyše minútu. Na poslednom trojkilometrovom okruhu išiel každý kilometer o približne desať sekúnd pomalšie ako jeho „šťastnejší“ súperi, ktorých pľušť ešte nazastihla tak naplno, ako jeho.

„Boli to veľmi ťažké preteky, mimoriadne dôležité boli nielen schopnosti pretekárov, ale aj servis lyží. Rovnako ako v pretekoch žien mali výhodu pretekári s nižšími štartovými číslami, ktorých ešte nechytil hustý dážď so snehom. Paľovi chýbalo o pár pozícií lepšie postavenie na štarte, aby stihol prísť do cieľa pred začiatkom tej pľušte,“ vravel po pretekoch šéf slovenského biatlonu a Hurajtov osobný tréner Juraj Sanitra.

Na vrtkavosť počasia vo Whistleri tak môže hromžiť celý rad favoritov, ktorí mali oprávnené ambície na kvalitný výsledok, ale šťastie sa im otočilo chrbtom. Fenomenálny Nór Ole Einar Björndalen štartujúci s číslom 21 skončil až sedemnásty so stratou viac ako 1:40 min na víťaza. Doplatil na nepresnú streľbu. Už v ľahu netrafil 3 z 5 terčov, v stoji minul raz a šanca na šieste zlato či aspoň jubilejný desiaty olympijský kov sa mu definitívne rozplynula. „Na prvej streľbe som bol veľmi zlý, ale nebolo to vinou podmienok. Bola to moja vlastná chyba. Jednoducho nebol to môj deň,“ tvrdil sebakriticky a bez výhovoriek na počasie Björndalen.

Trojnásobný olympijský víťaz z Turína 2006 Nemec Michael Greis dopadol ešte horšie – skončil 21. No a absolútnou katastrofou, pod ktorú sa evidentne podpísalo aj whistlerské počasie, sa skončil šprint pre majstra sveta v tejto disciplíne z roku 2008 Maxima Čudova. Rus štartujúci s päťdesiattrojkou, hoci minul terč iba dvakrát, obsadil až 63. priečku. A nekvalifikoval sa do utorkových stíhacích pretekov na 12,5 km, v ktorých je trojnásobným vicemajstrom sveta.

Viac k osobe Anastasia KuzminováEmil Hegle SvendsenHelena JonssonováJakov FakJuraj SanitraOle Einar BjörndalenPavol Hurajt