Bicykel z kartónu by mohol zmeniť budúcnosť dopravy

Bez názvu
Foto: www.news.nationalpost.com

Izraelský vynálezca navrhol bicykel, ktorý je takmer celý vyrobený z kartónu. Izhar Gafni dúfa, že bicykel má potenciál zmeniť spôsob dopravy na celom svete – od veľkomiest zablokovaných pravidelnými dopravnými zápchami až po najchudobnejšie oblasti Afriky.

Bez názvu
Foto: www.news.nationalpost.com

S myšlienkou vyrobiť bicykel z ľahkého a lacného materiálu sa 50-ročný cyklistický nadšenec pohrával niekoľko rokov. „Vyrobiť kartónovú škatuľu je jednoduché a môže byť veľmi pevná a odolná, ale vyrobiť bicykel bolo nesmierne zložité. Musel som nájsť správny spôsob, ako zložiť kartón v rozličných smeroch. Trvalo mi to rok a pol a veľa testovania a zlyhaní, kým som našiel tén správny postup,“ prezradil vynálezca.

Po tom, ako vyformoval a vyrezal ten správny tvar, ošetril kartón tajnou zmesou z organických materiálov, aby bicykel získal odolnosť voči vode aj ohňu. V poslednej fáze ho ešte nalakoval, aby bol esteticky príťažlivejší. Následne bicykel podrobil mnohým testom – od jazdenia v náročnejšom teréne až po namočenie konštrukcie do suda s vodou na niekoľko mesiacov.

Gafniho posledný prototyp sa osvedčil aj v tvrdých poveternostných podmienkach, a tak sa chce Izraelčan v priebehu troch mesiacov pustiť do masovej výroby. Kartónový bicykel nebude obsahovať žiadne kovové časti – brzdy aj pedále budú vyrobené z recyklovateľných materiálov, ktorých detaily vynálezca ešte nechce prezradiť.

Bez názvu
Foto: www.news.nationalpost.com

„Keď sme začínali, asi pred rokom a pol či dvoma, ľudia sa nám smiali. Dnes však dostávame denne aspoň tucet emailov, v ktorých sa nás pýtajú, kde sa dá bicykel zohnať. To mi dodáva nádej, že uspejeme,“ uviedol Gafni.

Bicykel by pri komerčnom predaji nemal presiahnuť sumu 20 dolárov (15 eur), náklady na výrobu odhaduje Izraelčan na 9 dolárov (7eur). Okrem nízkej ceny má kartónový bicykel oproti klasickému aj ďalšie výhody – je ľahší (asi 9kg), stopercentne ekologický a netreba ho opravovať. Gumy bicykla sú totiž vyrobené z upravenej gumy z pneumatík, ktoré netreba fúkať a nemali by dostať defekt. Na bicykel bude v prípade záujmu možné pripevniť aj elektrický motor.

Gafni si trúfa predpovedať, že v budúcnosti by kartón mohol čoraz viac nahrádzať kovy a využívať sa aj v automobilovom priemysle či v letectve. „K tomu však ešte vedia dlhá cesta. Teraz sme na jej začiatku, no mojou víziou je sledovať, ako kartón nahradí kovy. Potom budú môcť aj krajiny, ktoré nemajú peniaze, plne profitovať z využitia tohto materiálu,“ uviedol Gafni.

www.thestar.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom