Biden prišiel na summit balkánskych lídrov o migrantoch

Joe Biden
Foto: SITA/AP

ZÁHREB 25. novembra (WebNoviny.sk) – Americký viceprezident Joe Biden sa zúčastnil dnes na summite lídrov štátov juhovýchodnej Európy v Záhrebe, ktorý bol zameraný na napätie a bezpečnostné obavy v súvislosti s nárastom žiadateľov o azyl a migrantov prechádzajúcich balkánskym regiónom, napísala agentúra AP.

Biden pricestoval na Balkán v čase diskusie prebiehajúcej na pôde amerického Senátu, kde sa rokuje o tom, či budú USA prijímať sýrskych utečencov aj po parížskych teroristických útokoch z 13. novembra.

Európskych lídrov znepokojujú bezpečnostné a humanitárne obmedzenia vyplývajúce zo skutočnosti, že do Európy sa cez Balkán dostáva zhruba 5000 nových migrantov denne. Utečenecká kríza vyvoláva napätie medzi štátmi ležiacimi pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy – Gréckom, Macedónskom, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom.

„Summit sa uskutočňuje v pravý čas, keď sa v dôsledku nedávnych udalostí zvýšili bezpečnostné obavy,“ vyhlásil slovinský prezident Borut Pahor pred touto schôdzkou. „Zodpovednosťou politikov je teraz prijať opatrenia na zaistenie mieru a bezpečnosti v regióne,“ dodal.

Biden sa v Záhrebe okrem iného stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, s ktorým prediskutuje migračnú krízu, boj proti extrémizmu, rusko-ukrajinský konflikt, ako aj otázky energetiky a obchodu. Biden absolvuje tiež viacero bilaterálnych rokovaní s predstaviteľmi balkánskych krajín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Borut PahorJoe Biden