Biden sľúbil Zelenskému rozhodné kroky, ak Rusko podnikne inváziu na Ukrajinu

Biden, Zelenskyj
Americký prezident Joe Biden (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Foto: Koláž WBN/SITA

Americký prezident Joe Biden v nedeľu telefonoval so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským a sľúbil mu, že v prípade ruskej invázie Spojené štáty a ich spojenci budú rozhodne konať.

Podľa hovorkyne Bieleho domu Jen Psaki tiež Biden zdôraznil záväzok držať sa princípu „nič o vás bez vás“, a teda, že USA nebudú rokovať o politike ovplyvňujúcej Európu bez zapojenia spojencov.

Zelenskyj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter po telefonáte uviedol, že s americkým prezidentom diskutovali o „udržiavaní mieru v Európe, zabránení ďalšej eskalácii, o reformách, deoligarchizácii“. „Vážime si neochvejnú podporu,“ dodal.

Obávajú sa možnej invázie

Biden a Zelenskyj spolu telefonovali v čase príprav Západu na sériu diplomatických stretnutí s Moskvou v snahe deeskalovať napätie, ktoré vzniklo v ukrajinsko-ruskom pohraničí pre zhromažďovanie ruských vojakov v oblasti. To vyvolalo obavy z možnej invázie.

Biden varoval, že ak sa tak stane, uvalia na Rusko drvivé ekonomické sankcie. Americký prezident sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii už niekoľkokrát zhovárali.

USA a Rusko čakajú rokovania

Moskva požaduje bezpečnostné záruky od Západu, ktoré by vylúčili rozširovanie Severoatlantickej aliancie (NATO) o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty a rozmiestňovanie zbraní aliancie v regióne. Washington a jeho spojenci vtedy odmietli poskytnúť takéto záväzky, ale uviedli, že sú ochotní rokovať.

Vysokí predstavitelia USA a Ruska by mali o situácii rokovať 9. a 10. januára v Ženeve. Po týchto rokovaniach by mali nasledovať stretnutia v Rade NATO-Rusko a v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jen PsakiováJoe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe