Biden v Bielom dome môže stimulovať globálnu ekonomiku, ale napätia rýchlo neskončia

Election 2020 Biden LGBTQ
Kandidát na nového amerického prezidenta Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

Zvolenie Joea Bidena za nového amerického prezidenta môže stimulovať globálnu ekonomiku. Uviedol to v pondelok prezident nemeckého Inštitútu pre svetové hospodárstvo (IfW) Gabriel Felbermayr.

Koalície s inými krajinami

Od Bidena totiž možno očakávať väčšiu predvídateľnosť a ochotu spolupracovať s inými krajinami. Nádeje na rýchle ukončenia aktuálnych sporov v medzinárodnom obchode ale ekonóm schladil.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

„Od Bidena možno očakávať menej unilateralizmu a väčšiu pripravenosť vytvárať koalície s inými krajinami… To vytvára predvídateľnosť, znižuje sa neistota a to podporuje svetovú hospodársku prosperitu,“ uviedol Felbermayr pre rakúsku agentúru APA.

Šanca na urovnanie sporu Boeing – Airbus

Netreba si ale sľubovať, že s Bidenovým nástupom rýchlo skončia napätia v obchodnej politike, alebo že príde komplexná dohoda o voľnom obchode s EÚ, upozornil ekonóm. V prípade dlhoročných sporov o subvencie výrobcom lietadiel Boeing a Airbus ale ekonóm vidí „reálnu šancu“ na ich urovnanie.

Nemecký priemysel, pre ktorý sú USA kľúčovým exportným trhom, môže z Bidenovho víťazstva celkovo profitovať, myslí si ekonóm. Ak sa budúcej vláde vo Washingtone podarí zmierniť sociálne nerovnosti, zmenší sa aj polarizácia a spoločenské konflikty.

„To by mohlo dlhodobo posilniť dynamiku rastu a tým aj spotrebu a dopyt po európskych prémiových produktoch,“ vysvetlil Felbermayr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel FelbermayrJoe Biden
Firmy a inštitúcie AirbusBoeingIfW Inštitút pre svetové hospodárstvo