Biden vyjadril sklamanie nad výsledkami rímskeho summitu, vinu pripisuje Rusku a Číne

Joe Biden, Edinburgh
Prílet amerického prezidenta Joea Bidena na klimatickú konferenciu COP26. Edinburgh, 1. november 2021. Foto: SITA/AP.

Americký prezident Joe Biden vyjadril v pondelok sklamanie nad výsledkami summitu skupiny G20.

Vinu za to, že si lídri najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík sveta v Ríme nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom Spojených štátov, Rusku a Číne.

„Sklamanie sa týka skutočnosti, že Rusko, a nie iba Rusko, ale aj Čína sa (v Ríme ) v podstate neukázali, pokiaľ ide o akékoľvek záväzky týkajúce sa riešenia klimatických zmien,“ povedal Biden.

Záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu

Jeho administratíve sa počas desiatich mesiacov diplomatických aktivít, ktoré predchádzali zvolaniu klimatického summitu Organizácie Spojených národov v Glasgowe, podarilo získať od spojencov nové významné záväzky v oblasti klímy.

Lídri skupiny G20 v nedeľu na záver rímskeho summitu síce prijali záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice tohto storočia alebo približne v tomto období. Podľa záverečného komuniké sa tiež dohodli aj na ukončení financovania výroby elektriny spaľovaním uhlia v zahraničí. Nestanovili si však žiadny cieľ pre postupné vyraďovanie uhlia na domácej scéne.

Klimatická konferencia COP26

V škótskom Glasgowe sa v nedeľu pod záštitou OSN začala mimoriadne očakávaná dvojtýždňová klimatická konferencia COP26.

Účastníci z približne 200 štátov budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.

Ruský prezident Vladimir Putin ani čínsky prezident Si Ťin-pching sa na summite nezúčastňujú, hoci do Glasgowa vyslali svojich vysokých predstaviteľov. Ich odmietavý postoj, ako aj neochota Indie podstatne rýchlejšie znižovať závislosť od uhlia a ropy, hrozia zmarením nádejí na dosiahnutie škrtov stanovených v Parížskej klimatickej dohode.

Konferencia COP26 by mala nadviazať na parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, ktorej cieľom je udržať nárast priemerných teplôt na svete „hlboko pod“ dvomi stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenSi Ťin-pchingVladimir Putin