Slzný plyn aj gumové projektily. Voľby v Bielorusku vyvolali masívne protesty a polícia tvrdo zasiahla (video+foto)

Belarus Election
Po vyhlásení predbežného výsledku sčítania hlasov sa Minskom a okolitými mestami začali valiť demonštranti, ktorí s výsledkom volieb nesúhlasia. Foto: SITA/AP

Mnohí bieloruskí občania sú nespokojní s výsledkom prezidentských volieb, v ktorých opäť zvíťazil dlhoročný prezident Alexander Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov.

Desiatky zranených a zadržaných

Desaťtisíce ľudí vo viacerých mestách vyšli na protest do ulíc, polícia však demonštrácie ako zvyčajne brutálne potlačila.

Výsledkom sú desiatky zranených a tisíce zadržaných. Agentúra AP píše, že polícia dokonca zbila jej reportéra, ktorý skončil v nemocnici. Zadržaných bolo asi tritisíc ľudí, medzi nimi desiatky novinárov a aktivistov. Ministerstvo vnútra tvrdí, že zranenia utrpelo 89 ľudí vrátane 39 policajtov.

Vyšetrovanie masových nepokojov

Poriadkové sily nasadili proti demonštrantom slzný plyn, gumové projektily, zábleskové granáty aj vodné delá. Sociálne siete sú plné záberov zbitých a zakrvavených ľudí. Podľa ľudskoprávnej organizácie prišiel o život jeden demonštrant, ktorého údajne zrazilo policajné auto.

V Minsku podľa AP vyšlo do ulíc vyše 60-tisíc prívržencov opozičnej kandidátky Svjatlany Cichanouskej, manželky uväzneného opozičného aktivistu. Podobná situácia bola aj v iných mestách.

Ministerstvo vnútra oznámilo, že už odštartovalo vyšetrovanie masových nepokojov a násilia voči polícii. Niekoľko hodín pred koncom hlasovania vyhlásil Lukašenkov v krajine stav núdze, pričom úrady uzavreli dopravné komunikácie, vládne budovy a snažili sa blokovať internet.

Lukašenko tvrdí, že demonštrácie sú organizované zo zahraničia, konkrétne z Poľska a Česka. Ľudí varoval pre ďalšími protestmi a pohrozil, že poriadkové sily opäť zasiahnu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko