Bielorusi šokovali Američanov, Fíni hladko zdolali Slovincov

Najkrajšie momenty zo siedmeho dňa MS v hokeji

PRAHA 7. mája (WEBNOVINY) – Bieloruská hokejová reprezentácia vo štvrtok popoludní zaskočila favorizovaný výber USA na 79. majstrovstvách sveta v Česku, keď v stretnutí základnej B-skupiny v Ostrave zvíťazila 5:2.

Američanom pripravili Bielorusi prvú prehru na šampionáte a sami spravili ďalší krok k postupu do štvrťfinále, prienik medzi okteto najlepších mužstiev na MS však skomplikovali Slovákom.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo siedmeho dňa MS v hokeji

Kaľužnyj strelil dva góly

Skóre duelu otvoril v 26. minúte Gavrus, ktorý z pravého kruhu poľahky obstrelil brankára Campbella. Prekvapení Američania potom inkasovali ešte dvakrát. V 34. minúte unikol po ľavom krídle A. Volkov a nedal gólmanovi súpera šancu a o tri minúty neskôr si americká defenzíva neustrážila Kitarova a Bielorusi viedli 3:0.

Tím USA síce ešte pred druhou sirénou skorigoval nepriaznivý stav zásluhou Nelsona, ale Kaľužnyj v presilovke o dvoch korčuliarov vrátil v 42. minúte Bielorusom trojgólové vedenie. Vzápätí sa síce podarilo skorigovať v početnej výhode Krugovi, no opäť Kaľužnyj zvýšil na konečných 5:2.

Rinne vychytal tretí shutout

Fíni bez väčších problémov zvládli večerný zápas, v ktorom zdolali výber Slovinska 4:0. Po štvrtku majú na svojom konte deväť bodov a v tabuľke sa dostali pred Slovákov, Slovinci zostávajú na nule.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Už tretie čisté konto za sebou dosiahol fínsky brankár Pekka Rinne, ktorý na tomto šampionáte neinkasoval už 182 minút a 38 sekúnd. Naposledy ho prekonal Američan Hendricks v závere úvodného zápasu Suomi na MS, Rinne neinkasoval ani jeden gól od Dánov, Nórov ani Slovincov.

Fínsky výber potvrdil úlohu favorita, počas celého duelu hral s ľahkosťou a mal prevahu – hernú aj streleckú. Skóre stretnutia otvoril v 6. minúte Komarov a o 41 sekúnd neskôr pridal gólovú poistku Kontiola. V druhej tretine pridali Fíni ďalšie dva góly, do streleckej listiny sa zapísali Barkov a v presilovke Kemppainen. V tretej časti si zverenci trénera Kariho Jalonena udržali náskok a s prehľadom získali tri body.

Výsledky: B-skupina (Ostrava)
USA – Bielorusko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Góly: 38. Nelson (Eichel), 46. Krug (Eichel, T. Lewis) – 32. Gavrus (Lisovec, Šinkevič), 34. A. Volkov (S. Kosticyn), 37. Kitarov (S. Kosticyn), 42. Kaľužnyj (A. Kosticyn, Usenko), 49. Kaľužnyj (A. Kosticyn, Lisovec)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Olenin, Gofman (obaja Rus.) – Lederer (ČR), Schrader (Nem.)

8. Slovinsko 4 0 0 0 4 6:16 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.