Bieloruské úrady obvinili aktivistku Kolesnikovovú,ľudí podnecuje k narušeniu národnej bezpečnosti

Maria Kolesnikovova
Bieloruská opozičná aktivistka Maria Kolesnikovova. Foto: SITA/AP

Bieloruské úrady obvinili poprednú opozičnú aktivistku a organizátorku protivládnych protestov Mariu Kolesnikovovú z podnecovania k narušeniu národnej bezpečnosti. V stredu to oznámil bieloruský vyšetrovací výbor s tým, že sa tak stalo v pondelok. Kolesnikovová podľa neho prostredníctvom médií a internetu vyzývala na „akcie zamerané na narušenie bieloruskej národnej bezpečnosti“.

Kolesnikovová je jedna z troch žien, ktoré vedú masové opozičné hnutie proti dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Svetlana Cichanovská, ktorá sa proti Lukašenkovi postavila v prezidentských voľbách, a Veronika Cepkalová sú v zahraničí v exile, Kolesnikovová odchodu z krajiny vzdoruje. Keď sa ju úrady pokúsili vyviezť z krajiny, ona roztrhala svoj pas.

V Bielorusku sa konajú protesty od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 percent hlasov. Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko, ktorý má podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval „bábkami Západu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoMaria KolesnikovováSvetlana CichanovskáVeronika CepkalováVladimir Putin