Bieloruský aktivista čelí obvineniam z vlastizrady

Bielorusko
Foto: SITA/AP

MINSK 13. novembra (WEBNOVINY) – Mladého bieloruského aktivistu, ktorý sa pridal k protestom proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, zatkli pre obvinenia z vlastizrady, zriedkavými dokonca aj na bieloruské pomery.

V utorok o tom informoval jeho stúpenec. Andreja Gajdukova, 27-ročného aktivistu z mesta Novopolotsk v severnom regióne Vitebsk, zadržali minulý týždeň a niekoľko dní ho väznil Výbor štátnej bezpečnosti, povedal líder neregistrovanej Bieloruskej kresťansko-demokratickej strany Vitalij Rijmaševskij.

„Nebol členom strany, ale bol aktivistom,“ povedal pre agentúru AFP. Gajdukovi hrozí teraz 7 až 15 rokov za mrežami. Podľa jeho priateľa Jevgenija Konstantinova založil mimovládnu organizáciu Zväz mladých intelektuálov, kde bol zástupcom.

Ako Konstantinov povedal, Gajduk „nepoznal žiadne tajomstvá“, a dokonca ani len nehovoril anglicky. „Toto je jednoducho nonsens, z čoho pozostáva zrada?“ pýtal sa.

Bieloruskú KGB (Výbor štátnej bezpečnosti) Západ obviňuje zo zatýkania a väznenia stoviek disidentov ako aj z boja proti opozičným médiám. Vplyvná inštitúcia je údajne jedným z najdôležitejších Lukašenkových nástrojov na zastrašovanie jeho oponentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom