Bieloruský prezident ľutuje rodičov popravených atentátnikov

Alexander Lukašenko
Foto: SITA/AP

MINSK 21. marca (WEBNOVINY) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v stredu vyjadril ľútosť nad popravením páchateľov minuloročného bombového útoku na minské metro.

Podľa jeho slov však nebolo žiadnych pochýb o ich vine, o čom podľa neho svedčí aj postoj izraelskej tajnej služby Mossad či medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Tie sa na vyšetrovaní minuloročného krvavého incidentu podieľali.

„Bola to tragédia. Najviac cítim s rodičmi týchto mužov, ktorým som však nemohol pomôcť. Nemám absolútne žiadne pochybnosti o správnosti verdiktu, bol absolútne transparentný,“ povedal kontroverzný líder v rozhovore pre ruské médiá.

Dvoch mladých mužov v piatok popravili za smrť 15 ľudí a zranenie desiatok ďalších pri útoku na metro v hlavnom meste 9,5-miliónovej východoeurópskej krajiny. Bielorusko je posledným štátom starého kontinentu, kde je trest smrti stále súčasťou trestného práva. Práve rýchly priebeh vyšetrovania a údajne chýbajúci motív konania páchateľov vrhá tieň podozrenia na oficiálnu verziu udalostí z apríla minulého roka. Útok na metro totiž mohol byť zámienkou na sprísnenie bezpečnostných opatrení a tvrdú kontrolu odporcov Lukašenkovho režimu, ktorý v Bielorusku vládne už takmer 20 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko