Biely dom to s vojenskou prehliadkou myslí vážne, Pentagon zvažuje odpoveď

Biely dom
Foto: ilutračné SITA/AP

WASHINGTON 7. februára (WebNoviny.sk) – Biely dom v stredu potvrdil informácie, že americký prezident Donald Trump požiadal ministerstvo obrany, aby sa zamyslelo nad možnosťou zorganizovať veľkú vojenskú prehliadku na počesť americkej armády. Podľa hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders by Trump chcel, „aby Američania vzdali hold svojej armáde“.

Zvažujú možnosti

V Spojených štátoch pritom doteraz nebolo zvykom organizovať vojenské prehliadky, táto forma oslavy armády a demonštrácie jej sily je v posledných desaťročiach typická skôr pre nedemokratické a autoritárske režimy ako Rusko či Severná Kórea.

Ministerstvo obrany na Trumpovu žiadosť reagovalo zatiaľ iba s tým, že ju zaregistrovalo. Podľa hovorcu Pentagonu Charlieho Summersa ministerstvo zatiaľ len „zvažuje, aké sú možnosti“.

Trumpov plán už ostro skritizovali viacerí vplyvní demokrati, senátor Dick Durbin napríklad označil vojenskú prehliadku za „nehorázne vyhadzovanie peňazí“. „Nie som si istý, či uctenie si armády je vyhadzovaním peňazí,“ reagoval na to v stredu pre televíziu MSNBC šéf legislatívneho odboru Bieleho domu Marc Short.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump