Biely dom varoval Sýriu pred ďalším chemickým útokom

Syria
Obete chemického útoku v Sýrii. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 27. júna (WebNoviny.sk) – Spojené štáty americké oznámili, že majú potenciálne dôkazy o príprave chemického útoku v Sýrii a dôrazne varovali sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Vo vyhlásení však neposkytli žiadne dôkazy ani ďalšie vysvetlenie.

Hovorca Bieleho domu Sean Spicer sa len vyjadril, že USA „identifikovali potenciálne prípravy na ďalší útok chemickými zbraňami zo strany Asadovho režimu, čo by zrejme viedlo k masovej vražde civilistov vrátane nevinných detí“.

Aktivity, ktoré zaznamenali, sú podľa neho podobné, ako tie pred útokom z apríla 2017, ktorý si vyžiadal životy desiatok mužov, žien i detí, a varoval, že ak „pán Asad vykoná ďalšiu masovú vraždu s použitím chemických zbraní, on a jeho armáda zaplatia vysokú cenu“.

Asad obvinenia zo zodpovednosti za útok zo 4. apríla v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami odmietol a zo skladovania chemických zbraní obvinil druhú stranu. Podľa ruského ministerstva obrany sa toxické látky uvoľnili, keď sýrsky útok zasiahol arzenál chemických zbraní povstalcov.

Práve tento útok pritom viedol amerického prezidenta Donalda Trumpa k vydaniu rozkazu na raketový útok na leteckú základňu sýrskej armády.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom