Biskupi organizujú konferenciu o chudobe, pozvali i Radičovú

Ježiš, kríž, náboženstvo, viera, veriaci, modlitba
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) organizuje v utorok konferenciu: „Nové podoby chudoby, príčiny a východiská“, na ktorej vystúpi s hlavným prejavom expremiérka Iveta Radičová. Spolu s ňou na konferencii vystúpi kardinál Gianfranco Ravasi, ktorý je predsedom Pápežskej rady pre kultúru a Pápežskej komisie pre posvätnú archeológiu. Kardinál Ravasi stojí za iniciatívou „Nádvorie hľadajúcich”, ktorá podporuje dialóg medzi veriacimi a neveriacimi.

„Rozhodli sme sa hovoriť o chudobe, lebo sa mnohých osobne dotýka, a v zmenených kultúrnych podmienkach má aj nové podoby. Pri jej odstraňovaní hrajú úlohu nielen ekonomicko-sociálne opatrenia, ale aj atmosféra v spoločnosti a mravné rozhodnutia jednotlivca,” povedal výkonný sekretár KBS Anton Ziolkovský.

Označenie „Nádvorie hľadajúcich“ odkazuje na staroveké nádvorie Jeruzalemského chrámu vyhradené pre Nežidov, ako symbolické miesto stretnutia a dialógu. Zrod iniciatívy s týmto názvom spadá do pontifikátu Benedikta XVI., ktorý povzbudil k aktivitám tohto druhu najmä po skúsenosti zo svojej návštevy Českej republiky v roku 2009.

„Nádvorie hľadajúcich“, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre dialóg medzi veriacimi a neveriacimi, zameraný na súčasné výzvy a veľké otázky ľudstva, sa po prvý raz konalo v roku 2011 v Paríži.

„Doteraz sa uskutočnilo niekoľko desiatok takýchto akcií po celom svete. Zúčastnili sa na nich popredné osobnosti z oblasti vedy, politiky, filozofie alebo umenia. S kardinálom Gianfrancom Ravasim už diskutovali premiéri, prezidenti, umelci a desiatky ďalších ľudí po celom svete. Kardinál Ravasi vystúpi napríklad najbližšie už v stredu 16. novembra v Ríme na podobnom podujatí s názvom „Väznice, nápravný systém, výkon trestu – možné reformy“ s účasťou členov zmiešanej skupiny poslancov Talianskeho parlamentu,” povedal Anton Ziolkovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Radičová
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska