Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia KBS v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský. Foto: SITA/Martin Havran
21. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA

Biskupi predložili politikom Desatoro pre lepšie Slovensko

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) predložila politikom pred parlamentnými voľbami návrh Desatora pre lepšie Slovensko. Ide o súbor opatrení, ktoré považuje cirkev za dôležité.

S predstaviteľmi politických strán, ktoré majú šancu sa dostať po parlamentných voľbách 5. marca, sa stretli zástupcovia KBS v posledných dňoch. Na každom stretnutí KBS zastupoval jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Školstvo podľa KBS potrebuje systémovú zmenu

KBS ako priority v najbližšom období považuje obmedzenie nedeľnej práce, upravenie zloženie Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov tak, aby pomerne rešpektovala názorové spektrum občanov SR v otázkach rodiny a manželstva. Treťou prioritou v desaťbodovom programe je úplné dofinancovanie cirkevného školstva.

Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA tajomník KBS Anton Ziolkovsky, určenie nedele ako voľného dňa je prejavom kultúry, ktorá má korene v judaizme a kresťanstve a doteraz je spoločnosťou akceptovaná.

“Ľudia v produktívnom veku často pracujú viac ako osem hodín a majú málo času na seba, rodinu a rozvíjanie vzťahov. Sme presvedčení, že na obmedzení nedeľnej práce je možné dohodnúť sa tak s politickými stranami, ako aj s odbormi a ďalšími sociálnymi partnermi,” povedal.

KBS tiež požaduje odstúpenie od Istanbulského dohovoru a spomínané upravenie zloženia Rady vlády pre ľudské práva a ich výborov.

“Slovensko pristúpilo k tzv. Istanbulskému dohovoru, ktorý je vlajkovou loďou šírenia rodovej ideológie v Európe a nateraz odložilo jeho ratifikáciu. Tento dokument by zásadne prispel k rozvratu nášho kultúrneho prostredia a viedol k liberalizácii rodinného práva, preto je neprijateľný. Ľudskoprávne dokumenty by nemali pod rúškom nastolenia legitímnej témy, ako je ochrana žien pred násilím, presadzovať ideológiu, ktorá je v rozpore s našimi kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Rovnako dozrel čas na zásadnú rekonštrukciu Rady vlády pre ľudské práva, aby jej zloženie reálne zodpovedalo názorom obyvateľov Slovenskej republiky,” vyhlásil v tejto súvislosti Ziolkovsky.

KBS tiež vidí, že školstvo potrebuje systémovú zmenu. “Cítime sklamanie z ovocia decentralizácie v školstve, ktorej výsledkom je prehlbovanie nerovnosti medzi školami a dlhodobo nespravodlivé financovanie škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom sú cirkvi. Sme presvedčení, že financovanie základného a stredného školstva by sa malo vrátiť pod ministerstvo,” povedal tajomník KBS.

Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách

Do desatora cirkev zaradila aj prijatie Národného demografického plánu, pretože Slovensko už viac ako desaťročie čelí hlbokej demografickej kríze. KBS tiež požaduje väčšie spoločenské ocenenie a ochranu matiek, zvlášť z mnohopočetných rodín.

Za mimoriadne dôležité považuje zavedenie tzv. rodinnej doložky ku každému novému zákonu. Cirkev by rada videla prijatie ústavného zákona o adopciách, ktorý by obsahoval fakt, že základom rodiny je manželstvo muža a ženy. KBS tiež poukazuje na nespravodlivé financovanie zariadení sociálnych a zdravotníckych služieb bez ohľadu na zriaďovateľa.

Biskupi by tiež privítali väčšiu solidaritu s vojnovými utečencami a migrantmi, najmä s prenasledovanými kresťanmi. Do desatora sa tiež dostalo obmedzenie interrupcií prinajmenšom na žiadosť ženy a zo sociálnych dôvodov.

Slovensko by podľa KBS malo viac investovať do centier pre ženy, ktoré neočakávane otehotnejú. No v návrhoch nezabúda ani na ochranu životného prostredia. Zmena postoja k ochrane životného prostredia musí vychádzať z osobného presvedčenia, informácii a chápania súvislostí.

Odporúčané články

Pravica začína vylučovať spoluprácu so Smerom, výnimkou Skok Prognóza: Smer ešte voľby nevyhral, všetko sa môže zmeniť

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

klasikano pista-precitaj si nieco-knaz Toufar z Cihošta bol brutalne umuc. pista Biskupi a kňazi by mali v prvom rade dodržiavať desatoro,hlavne nepokradneš.U nás je každý mesiac "zbierka" na obnovu kostola,stále sa nič nerobí a na účte stále minimum,pritom sa poriadajú zbierky napr. na opravu organu a financií stále málo. Boh nás... klasikano cele nabozenstvo -venuj sa budhizmu najlepsie zen-budhizmu je skor ucenie ako nabozenstvo nic nezakazuje nic neprikazuje akurát zakladom zenbudhizmu je zazen meditacia v sede,ziadne knihy,ziadne reci atd iba sediet zazen . samson psychiater vcera to je dobre ze z Bonaparte minule davali film grof monte christo a on stale kopal tunel a hovoril Danglar,Vilfor,Bondego a bol na šato dif v base kde bol Bonaparte. celé náboženstvo aj s bibliou sú vymyslené blbosti na ovládanie ľudí. Len sa pozrite čo robí s človekom náboženstvo, napr. v islame. Ostatné sú úplne také isté.
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Slovensko

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...