Biskupi vedeli o čudných praktikách Jána Sokola

Jan sokol
Foto: SITA/Michal Burza
Zhromaždenie na podporu odvolaného trnavského arci
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí biskupi mali vedomosti o pochybných finančných praktikách Jána Sokola, informovala o tom televízia TA3.

Keď na nejasnosti v účtovníctve poukázal Róbert Bezák, biskupi mu odporučili, aby sa obrátil na Vatikán. Ten na problémy s hospodárením na Trnavskej diecéze upozorňoval od roku 2009.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský na otázku TA3, či sa účtovníctvo Trnavskej diecézy podarilo „dať do poriadku“, nevedel odpovedať.

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal v júli trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, pretože chcel obnoviť medzi slovenskými biskupmi účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu.

Vyplynulo to z listu, ktorý 18. októbra pápež poslal Stanislavovi Zvolenskému. „Starostlivo a vecne som sa oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou a po dlhej modlitbe nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu, ktorého 50. výročie otvorenia si pripomíname práve v tomto roku,“ napísal v liste.

Konkrétne dôvody, ktoré viedli pápeža Benedikta XVI. k odvolaniu Bezáka, sa biskupi nedozvedeli ani z pápežovho listu.

Zvolenský podotkol, že dôvody odvolania sú kryté tajomstvom, ktoré biskupi považujú za užitočné, pretože chránia dôstojnosť každého, o kom sa rozhoduje. „Logicky sa dá predpokladať, že museli existovať problémy, ak sa nimi Svätý otec zaoberal,“ dodal.

Ako v júli informovala TA3, Vatikán sa zaujímal aj o Bezákove názory na celibát, eutanáziu alebo predmanželské vzťahy, pričom nechýbali ani otázky o financovaní arcidiecézy.

Odvolaný trnavský arcibiskup čelil aj osobnejším výčitkám na svoj životný štýl.

Za trnavského arcibiskupa bol Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Bezák kritizoval svojho predchodcu Jána Sokola. V rozhovore pre agentúru SITA vo februári 2010 povedal, že Sokol mal odložené peniaze v „šuplíku“. Odvolaný arcibiskup tiež svedčil na súde proti Sokolovi v spore s časopisom .týždeň.

Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ján OroschJán SokolRóbert BezákStanislav Zvolenský