Björgenová deklasovala súperky, získala 16. zlato na MS

Marit Björgenová
Fenomenálna Marit Björgenová pridala do rekordnej zbierky šestnástu zlatú a celkovo dvadsiatu štvrtú medailu z majstrovstiev sveta. Lahti, 28. február 2017. Foto: SITA/AP

LAHTI 28. februára (WebNoviny.sk) – Marit Björgenová získala zlatú medailu v pretekoch na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom na svetovom šampionáte lyžiarov-klasikov vo fínskom Lahti.

Už 36-ročná fenomenálna Nórka pridala do rekordnej zbierky šestnástu zlatú a celkovo dvadsiatu štvrtú medailu z majstrovstiev sveta, po skiatlone druhú z Lahti 2017. Potvrdila tým pozíciu najúspešnejšej bežkyne na lyžiach v histórii majstrovstiev sveta a pre bežkársku veľmoc Nórsko vybojovala 99. zlatú medailu v histórii MS.

Procházková obsadila solídne 22. miesto

Björgenová zdolala o priepastných 41 sekúnd Švédku Charlotte Kallovú, ktorá obhajovala zlato z MS 2015 vo Falune. Bronz si vybojovala ďalšia nórska reprezentantka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+55,5 s).

Slovenka Alena Procházková obsadila solídne 22. miesto s odstupom 2:19,2 min. Pre skúsenú 32-ročnú Procházkovú to je najlepšie umiestnenie na MS 2017 v Lahti po 31. priečke v šprinte voľnou technikou a 34. pozícii v skiatlone.

„Pred štartom som bola trochu nervózna, ale ako plynuli preteky, cítila som sa čoraz lepšie. Výborne mi išli lyže, veľká pochvala môjmu servisnému tímu. Začala som dobre a po polovici pretekov som ešte vedela zvýšiť svoj náskok. Ďalšia zlatá medaila je skvelá. Niekedy si pred pretekmi kladiem otázku, prečo to ešte vlastne robím, ale ak sa mi podarí zvíťaziť, príde nová motivácia a radosť zo súťaženia,“ uviedla Marit Björgenová v prvej reakcii pre televíznu sekciu FIS a neskôr pre NRK.

„Myslím si, že skončiť v prvej tridsiatke na majstrovstvách sveta je dobrý výsledok. Alena potvrdila, že na tomto šampionáte mala formu, škoda šprintu, ktorý na postup z kvalifikácie vďaka problémom s materiálom tesne nevyšiel. Dnes nám napriek opäť zmeneným podmienkam a otepleniu sadli lyže aj vosky a tento výsledok nám vylepšil náladu pred odchodom zo šampionátu. A to sme sa pred pretekmi rozhodovali, či Alena vôbec nastúpi, lebo ju chytali priedušky. Podľa jej zdravotného stavu sa budeme rozhodovať, či ešte pôjdeme na Svetový pohár do Drammenu alebo už ukončíme sezónu. Celkovo nebola zlá, ale chýba nám výsledok do desiateho miesta v šprinte z majstrovstiev sveta, ktorý sme chceli dosiahnuť,“ uviedol tréner Ján Valuška pre agentúru SITA.

Nový mokrý sneh a plusové teploty

Na štarte pretekov na 10 km klasickou technikou bolo 62 pretekárok z 29 krajín. Podmienky aktérkam sťažoval nový mokrý sneh, ako aj plusové teploty vzduchu a vysoká vlhkosť. Alena Procházková sa na prvom medzičase na 1,5 km zaradila na 26. miesto s odstupom 26,1 s na líderku Marit Björgenovú. Na medzičase po polovici pretekov na 6,1 km už mala fenomenálna Nórka na čele k dobru už 21,9 s na Švédku Charlotte Kallovú na druhom mieste,

Procházková bola dvadsiata siedma (+1:39,5). Na 8,5 km Björgenová zvýšila náskok 33,3 s a bolo jasné, už len pád alebo fatálne zdravotné zlyhanie jej mohlo vziať zlatú medailu. Jediná Slovenka v štartovnom poli Procházková mala na hrudi číslo 5 a po príchode do cieľa dlhší čas viedla, resp. patrila do prvej desiatky. Napokon ju pretekárky z najlepšej nasadzovacej skupiny vytlačili na konečné 22. miesto.

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – Lahti (Fín.):

Ženy – 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom:

1. Marit Björgenová (Nór.) 25:24,9 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +41,0 s, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová +55,5, 4. Heidi Wengová (obe Nór.) +1:13,8, 5. Anna Haagová (Švéd.) +1:22,7, 6. Kerttu Niskanenová +1:23,7, 7. Krista Pärmäkoskiová (obe Fín.) +1:31,4, 8. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) a Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1:34,5, 10. Stefanie Böhlerová (Nem.) +1:35,8,….22. Alena Procházková +2:19,2.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováHeidi WengováIngvild Flugstad ÖstbergováJán ValuškaJustyna KowalczykováMarit Björgenová