Björgenová je šprintérskou kráľovnou, triumfoval aj Golberg

Marit Björgenová
Marit Björgenová zvíťazila vo finále s náskokom 76 stotín sekundy pred krajankou Celine Brunovou-Lieovou. Foto: SITA/AP

LILLEHAMMER 5. decembra (WEBNOVINY) – Triumfom domácich reprezentantov Marit Björgenovej a Paala Golberga sa skončili piatkové preteky v šprinte voľnou technikou v rámci Svetového pohára bežcov na lyžiach v nórskom Lillehammeri.

Björgenová si poistila líderskú pozíciu vo Svetovom pohári

Už 34-ročná Björgenová opäť potvrdila, že je šprintérskou kráľovnou súčasnosti. Po triumfe vo fínskom stredisku Ruka v Kuusame vyhrala aj druhý šprint novej bežeckej sezóny a poistila si líderskú pozíciu vo Svetovom pohári. Olympijská víťazka v tejto disciplíne z Vancouveru 2010 zvíťazila vo finále s náskokom 76 stotín sekundy pred krajankou Celine Brunovou-Lieovou a 80 stotín pred ďalšou Nórkou Heidi Wengovou.

Pre Björgenovú to bolo už 36. víťazstvo v niektorom zo šprintérskych pretekov v rámci SP v kariére. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 47. miesto a do postupovej tridsiatky sa nezmestila. Pred týždňom sa Procházkovej nepodarilo zabodovať ani v stredisku Ruka v Kuusame (62. miesto).

Slováci nemali zastúpenie

V mužskom finále mal v koncovke najviac síl Nór Paal Golberg, ktorý zdolal Rusa Alexeja Petuchova o 24 stotín sekundy. Tretí skončil ďalší nórsky reprezentant Finn Haagen Krogh (+0,29). Slovensko v mužskej časti pretekov nemalo zastúpenie. Dvadsaťštyriročný Golberg vyhral preteky Svetového pohára v behu na lyžiach tretí raz v kariére. V dejisku ZOH 1998 Lillehammeri uspel aj pred rokom, ale na 15 km klasicky.

Piatkové preteky v šprinte boli súčasťou trojdňovej tzv. minitour vo Svetovom pohári v Lillehammeri, kam sa rátajú aj výsledky sobotňajších pretekov voľnou technikou s intervalovým štartom a nedeľňajšia „klasika“ s hendikepovým štartom. Víťaz, resp. víťazka nórskej minitour si obohatí svoje konto vo Svetovom pohári o 200 bodov.

Svetový pohár v behu na lyžiach – Lillehammer (Nór.):

Šprint žien voľnou technikou na 1,3 km – finále: 1. Marit Björgenová 2:55,71 min, 2. Celine Brunová-Lieová +0,76, 3. Heidi Wengová (Nór.) +0,80, 4. Maiken Caspersen Fallová (všetky Nór.) +1,43, 5. Katja Višnarová (Slovin.) +4,43, 6. Denise Herrmannová (Nem.) +7,57,…47. Alena Procházková (SR) v kvalifikácii

Poradie vo Svetovom pohári (po 3 z 27 pretekov): 1. Marit Björgenová (Nór.) 230 bodov, 2. Therese Johaugová (Nór.) 128, 3. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) 127, 4. Katja Višnarová (Slovin.) 117, 5. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 106, 6. Heidi Wengová (Nór.) 95.

Poradie vo SP v hodnotení šprintov (po 2 z 9 pretekov): 1. Marit Björgenová (Nór.) 200 bodov, 2. Katja Višnarová (Slovin.) 80, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 60

Šprint mužov voľnou technikou na 1,5 km – finále: 1. Paal Golberg (Nór.) 3:20,51 min, 2. Alexej Petuchov (Rus.) +0,24, 3. Finn Haagen Krogh (Nór.) +0,29, 4. Juho Mikkonen (Fín.) +0,56, 5. Alex Harvey (Kan.) +1,13, 6. Emil Iversen (Nór.) +4,15.

Poradie vo Svetovom pohári (po 3 z 27 pretekov): 1. Eirik Brandsdal (Nór.) 128 bodov, 2. Petter Northug (Nór.) 110 3. Iivo Niskanen (Fín.) 100, 4. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 98, 5. Paal Golberg (Nór.) 94, 6. Finn Haagen Krogh (Nór.) 93.

Poradie vo SP v hodnotení šprintov (po 2 z 9 pretekov): 1. Eirik Brandsdal (Nór.) 128 bodov, 2. Petter Northug (Nór.) 102 3. Finn Haagen Krogh (Nór.) 93, 4. Alexej Petuchov (Rus.) 91. 5. Sergej Usťugov (Rus.) 72, 6. Paal Golberg (Nór.) 65.

Viac k osobe Alena ProcházkováHeidi WengováIngvild Flugstad ÖstbergováMarit BjörgenováMartin Johnsrud SundbyPetter NorthugSergej UsťugovTherese Johaugová