Aktualizované: Björgenová má rekordnú olympijskú medailu, zo zlata v skiatlone sa však tešila Kallová

Charlotte Kallová
Švédka Charlotte Kallová sa teší zo zisku zlatej medaily v skiatlone. Pjongčang, 10. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 10. februára, 10:57

PJONGČANG 10. februára (WebNoviny.sk) – Švédska reprezentantka v behu na lyžiach Charlotte Kallová získala zlatú medailu v skiatlone na 7,5 + 7,5 km na XXIII. zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu.

Druhá v sobotu skončila obhajkyňa najcennejšieho kovu z predchádzajúcich dvoch ZOH Nórka Marit Björgenová (jedenásta olympijská medaila, nový rekord ZOH medzi ženami, pozn.), bronz si vyjazdila Fínka Krista Pärmäkoskiová. Slovensko nemalo zastúpenie.

Šiesta olympijská medaila Kallovej

Skúsená 30-ročná Švédka si pripísala už šiestu olympijskú medailu, vo Vancouveri 2010 získala dve (1 – 1 – 0) a v Soči 2014 ďalšie tri (1 – 2 – 0). Pred štyrmi rokmi bola v skiatlone strieborná.

Prelink

„Tento triumf pre mňa znamená veľa. Pred pretekmi som bola trochu nervózna, pretože na olympiádu som sa sústredila poriadne dlho. Počas celej sezóny sa cítim dobre, no viem, že každá pretekárka ladí formu práve na olympiádu. Moja taktika mi vyšla do bodky, presne takto som to mala naplánované. To, že získam zlato, som si naplno uvedomila až na cieľovej čiare, predtým som sa koncentrovala na výkon, aby som neurobila chybu. Príchodom do cieľa som pocítila obrovský nával šťastia a čistej radosti,“ cituje Charlotte Kallovú Olympijský informačný servis.

Kallová nastúpila v úvode záverečného kola

V úvodnej medailovej disciplíne na ZOH 2018 Charlotte Kallová nastúpila v úvode záverečného kola a súperky na ňu nestačili. V klasickom úseku sa držala v skupine líderiek, v ktorej nechýbala ani obhajkyňa prvenstva v tejto disciplíne z predchádzajúcich dvoch olympiád.

V prvej polovici korčuliarskej časti sa pripravovala na útok a začala ho po jedenástom kilometri. V závere sa na striebornú Marit Björgenovú doťahovala Krista Pärmäkoskiová z Fínska, no fenomenálna Nórka sa už udržala na striebornej pozícii.

Charlotte Kallová sa stala prvou švédskou bežkyňou na lyžiach s troma zlatými olympijskými medailami, doteraz bola na čele po boku Toini Gustafssonovej (2x zlato na ZOH 1968). Kallová sa pridala k rýchlostnej kanoistke Agnete Anderssonovej, sú to teraz jediné dve Švédky z troma zlatými spod piatich kruhov.

Nórka Marit Björgenová sa striebrom dostala na čelo hodnotenia športovkýň v počte získaných cenných kovov na ZOH. Na svojom konte už má 11 cenných kovov (6 – 4 – 1), nasledujú s desiatimi medailami Raisa Smetaninová (ZSSR, SNŠ/beh na lyžiach/4 – 5 – 1) a Stefania Belmondová (Tal./beh na lyžiach/2 – 3 – 5).


ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Ženy – skiatlon na 7,5+7,5 km: 1. Charlotte Kallová (Švéd.) 40:44,9 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) +7,8 s, 3. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +10,1, 4. Ebba Anderssonová (Švéd.) +10,9, 5. Jessica Digginsová (USA) +14,7, 6. Nathalie von Siebethalová (Švaj.) +17,6, 7. Teresa Stadloberová (Rak.) +26,6, 8. Natalia Nepriajevová (OŠR) +33,0

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte KallováMarit Björgenová