Björgenová získala v Pjongčangu už druhé zlato, Procházková skončila na 36. mieste

Alena Procházková
Slovenská reprezentantka Alena Procházková počas pretekov v behu na lyžiach žien na 30 km klasickou technikou na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Kórejská republika, Pjongčang, 25. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 25. februára 10:39

PJONGČANG 25. februára (WebNoviny.sk) – Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala s časom 1:22:17,6 hod zlatú medailu v nedeľňajších pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

Prelink

Tridsaťsedemročná, dnes už legendárna športovkyňa, dobehla do cieľa suverénne s odstupom 1:46,5 min pred druhou fínskou reprezentantkou Kristou Pärmäkoskiovou. Bronzovú medailu si vybojovala Švédka Stina Nilssonová.

Björgenová získala v Pjongčangu už druhú zlatú medailu, predtým uspela i v štafete na 4 x 5 km. Okrem toho si vybojovala i striebro zo skiatlonu na 7,5 km klasickou technikou + 7,5 km voľnou technikou a bronz z pretekov na 10 km voľne i tímšprintu žien voľnou technikou.

Dovedna získala na zimných olympijských hrách 15 cenných kovov, z toho osem bolo zlatých. Stala sa tak najúspešnejšou športovkyňou v histórii ZOH, predstihla krajana Oleho Einara Björndalena.

Slovenská pretekárka Alena Procházková dosiahla čas 1:36:50,0 hod a umiestnila sa na 36. pozícii. „Som rada hlavne, že som to prešla. Dosť dlho som mala kŕče, najprv v stehnách a neskôr i v rukách. Podmienky sme mali lepšie, ako mali muži v sobotu. Lyže mi išli výborne. Priala som si, aby snežilo, aby pretekárky vpredu nešli veľmi rýchlo. To sa mi nesplnilo, ale aspoň bolo krásne. Na ZOH mi chýbal kus šťastia. Chcem pokračovať ešte minimálne jednu sezónu a potom sa uvidí, čo bude ďalej,“ povedala 33-ročná Slovenka.

ZOH 2018 v Pjongčangu

BEH NA LYŽIACH

Ženy – 30 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 1:22:17,6 hod, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:49,5 min, 3. Stina Nilsson (Švéd.) +1:58,9, 4. Ingvild Flugstadová Östbergová (Nór.) +2:00,4, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +2:57,2, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +3:01,6, 7. Jessica Digginsová (USA) +3:37,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +4:07,9, … 36. Alena Procházková (SR) +14:32,4