Blahová nebude diskutovať s rodičmi detí z Čistého dňa

Čistý deň
Pohľad na budovu Resocializačného strediska Čistý deň v Galante. Foto: SITA/Martin Havran

GALANTA 9. decembra (WebNoviny.sk) – Na otvorenú diskusiu o resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante vyzvali poslankyňu Národnej rady SR Natáliu Blahovú (SaS) rodičia klientov, ktorí sú tam umiestnení.

S poslankyňou sa chcú stretnúť v čo najkratšom čase. Agentúru SITA o tom informovala zástupkyňa rodičov detí umiestnených v Čistom dni Monika Jánošková. Rodičia majú podľa nej pocit, že poslanci dávajú pred stretnutím s rodičmi prednosť vystúpeniam pred televíznymi kamerami.

Blahová s rodičmi diskutovať nebude

Nikdy neodmietam otvorenú diskusiu, ani prosbu o pomoc, ak je za tým ozajstná núdza človeka, na základe osobných skúseností takýto záujem u niektorých rodičov detí v Čistom dni necítim. Poslankyňa Blahová tak reaguje na výzvu na otvorenú diskusiu od rodičov detských klientov resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková, takéto manifestačné vyzývanie zo strany rodičov je podľa nej kampaň, na ktorej sa poslankyňa nebude podieľať.

„…Je to len priehľadná kampaň, na ktorej sa nebudem zúčastňovať. Dnes je podstatné to, aby orgány činné v trestnom konaní podané trestné oznámenia dôkladne preverili, nie tak šlendriánsky ako v minulosti. Rovnako dôležité je, aby minister práce Ján Richter vyhovel odporúčaniam akreditačnej komisie a Čistému dňu odobral akreditáciu, pretože na to existujú vecné dôvody,“ uviedla Blahová.

Dodala, že verejným záujmom dnes nie sú mediálne hry a obskúrne kampane za očistu Čistého dňa, ale ochrana zdravého mravného vývoja mladých ľudí. „Rodičia detí mali možnosť na diskusiu, tú však, bohužiaľ, veľmi nedôstojne zmarili. Snáď nikto nepredpokladal, že v zariadení budú nespokojní úplne všetci. Ja sa, pochopiteľne, zaoberám tými, ktorí spokojní nie sú a je evidentné, že v ich prípadoch došlo k porušeniu ľudských práv, či dôstojnosti,“ uzatvorila Blahová.

Výsledky poslaneckého prieskumu v Čistom dni

Poslankyňa Natália Blahová vo štvrtok informovala o výsledkoch poslaneckého prieskumu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý sa týkal Čistého dňa. Poslanci sa podľa nej oboznámili s mnohými nečakanými informáciami. Počas návštevy ústredia práce boli informovaní, že v priebehu rokov 2014 – 2015 im bolo doručených päť podnetov súvisiacich s týmto resocializačným zariadením.

V podnetoch sa sťažovali rodičia maloletých detí na zlé zaobchádzanie s deťmi, psychické a fyzické týranie, zákazy návštev rodičov v zariadení, hladovanie, nezabezpečovanie zdravotnej starostlivosti ani v akútnych prípadoch, strihanie vlasov za trest. Ústredie však podľa Blahovej vyslalo do zariadenia kontrolu až po prijatí posledného z podnetov od TV Markíza, ktorý obsahoval informácie o tom, že podľa svedkov prišlo v zariadení k sexuálnemu zneužitiu viacerých maloletých klientok.

Kauza Čistý deň

Kauzu Čistý deň spustil pred tromi mesiacmi blog Natálie Blahovej o údajnom znásilnení klientky v zariadení. Blog bol publikovaný práve v čase, keď boli všetci klienti aj zamestnanci na terénnej terapii v Chorvátsku. Riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek označil celú kauzu za dopredu pripravenú a vykonštruovanú, o pripravovanom zverejnení ho mala dopredu informovať matka jednej z klientok.

Poslankyňa Blahová prišla do resocializačného zariadenia osobne až 8. novembra v rámci poslaneckého prieskumu. Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) ju vtedy vyzval, aby sa celej komunite Čistého dňa ospravedlnila. Klienti zariadenia v búrlivej debate poslankyni vyčítali, že po zverejnení jej informácií im pokazila meno.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášJán RichterKatarína SvrčekováNatália Blahová