Blattera zasypali bankovky, jeho nástupcu zvolia vo februári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Blattera zasypali bankovky, jeho nástupcu zvolia vo februári
Súčasného prezidenta FIFA Seppa Blattera zasypali po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí výkonného výboru bankovkami. Zürich, 20. júla 2015. Foto: SITA/AP

ZÜRICH 20. júla (WEBNOVINY) – Mimoriadne voľby prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa uskutočnia 26. februára 2016. Termín vybral výkonný výbor FIFA na svojom pondelňajšom zasadnutí vo švajčiarskom Zürichu.

Tlačovú besedu po tomto zasadnutí narušila nepríjemnosť, keď odchádzajúceho šéfa riadiaceho orgánu svetového futbalu Seppa Blattera v narážke na korupčnú kauzu zasypal narušiteľ bankovkami. Podľa agentúry AP išlo o britského komika Simona Brodkina. „Musíme to najprv upratať. Toto nemá nič spoločné s futbalom. Vrátim sa o pár minút,“ stroho podotkol Blatter.

Pokračovalo sa zakrátko. Nový riaditeľ pre styk s verejnosťou Nicolas Maingot najskôr ubezpečil, že FIFA spolupracuje so švajčiarskymi i americkými vyšetrovateľmi pri objasňovaní korupčných afér. Generálny sekretár Jérome Valcke bol už v tom čase na ceste do Petrohradu, kde v sobotu vykoná žreb kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v roku 2018 do Ruska.

Blatter si myslel, že ho v máji spláchla cunami

„Nie som sám, som tu s vami. Ide o dôležitý deň pre futbal. Som rád, že je tu mnoho zástupcov svetových médií. Dáva mi to pocit, že ešte žijem. Po ´cunami´ 27. mája (zatýkanie funkcionárov FIFA, pozn.) som mal pocit, že ma vlny spláchli. Po mojom znovuzvolení na kongrese prišiel tlak, aj zo strany médií, ktorých som stále súčasťou ako člen AIPS. Druhého júna, keď som oznámil rezignáciu, som vo futbalovej terminológii loptu odkopol za autovú čiaru, aby som niečo zastavil. Poskytol som svoj mandát k dispozícii, ale nateraz som riadne vo funkcii. Chcel som uvarovať organizáciu, seba ochrániť nemôžem,“ povedal v sídle FIFA končiaci líder Blatter.

Sedemdesiatdeväťročný Švajčiar uviedol, že zriadia pracovnú skupinu, tá povedie plánované reformy. „Náš míting sa pretiahol, rokovali sme o podstatných veciach. V pondelok sme nedospeli len k rozhodnutiu, ale k rezolúcii. Futbalovo povedané, táto úderná jednotka bude mať desať hráčov a hrajúceho kouča. Tým bude nezávislá osobnosť,“ ozrejmil rodák z Vispu a zopakoval, že FIFA nemôže zodpovedať za všetkých.

Sepp Blatter sa vrátil aj k spomenutému incidentu zo začiatku tlačovej besedy: „Mrzí ma, čo sa udialo. Ako by povedala moja mama, bol to iba prejav nedostatku vzdelania.“ Pri otázkach na výšku svojho zárobku sa vyhol priamej reakcii.

Na zozname vyšetrovateľov je štrnásť mien

Delegáti 209 členských krajín vyberú vo februári nástupcu Seppa Blattera, ktorý síce na májovom kongrese získal mandát pre piate funkčné obdobie, ale štyri dni nato oznámil, že rezignuje pre stratu podpory vyplývajúcu z korupčnej aféry medzi funkcionármi riadiaceho orgánu svetového futbalu.

Tá prepukla práve krátko pred kongresom, keď švajčiarske úrady zadržali na americkú žiadosť sedem osôb z prostredia FIFA obvinených v USA z prania špinavých peňazí, vydierania či sprenevery. Celkovo je na zozname vyšetrovateľov štrnásť mien. Švajčiarska federálna prokuratúra zároveň začala trestné stíhanie na neznáme osoby v súvislosti s voľbou dejísk majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022. Blatter zatiaľ priamo nefiguruje v žiadnej z týchto afér.

Video: Blattera zasypali bankovkami

https://www.youtube.com/watch?v=b9BLiPFRQjQ

Vysoké šance má aj Blatterov protikandidát

Prvým adeptom na post lídra FIFA sa nedávajú veľké šance. Libérijčan Musa Bility alebo niekdajší skvelí futbalisti Zico z Brazílie a Diego Maradona z Argentíny navyše musia najskôr získať nominácie od piatich krajín. Veľkí „hráči“ zatiaľ váhajú s potvrdením kandidatúry. Vysoké šance sa pripisujú prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelovi Platinimu či Blatterovmu jedinému protikandidátovi z májových volieb, jordánskemu princovi Alimu bin Al-Husejnovi.

Blatter vedie FIFA od roku 1998, keď nahradil Joaa Havelangea. V ostatných rokoch však čelil veľkej kritike, jeho oponenti mu vyčítali bujnejúcu korupciu. Pre FIFA pracuje od roku 1975, najskôr zodpovedal za rozvojové projekty, potom od roku 1981 bol generálnym sekretárom a sedemnásť rokov pravou rukou Havelangea.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Diego MaradonaJérome ValckeSepp Blatter