Blesky v Indii zabili počas dňa desiatky ľudí, pre 11 osôb sa stala osudným selfie na strážnej veži

Blesk
Foto: ilustračné, Thinkstock

Blesky zabili vo dvoch indických štátoch najmenej 38 ľudí počas 24 hodín. V pondelok o tom informovali úrady.

Väčšinu obetí pritom hlási Radžastan, kde blesk zabil 11 ľudí, ktorí si podľa portálu BBC robili v daždi selfíčka na vrchole vyhliadkovej veže v pevnosti Amber.

Na strážnej veži a hradbách pevnosti z 12. storočia, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou, bolo v čase úderu blesku údajne asi 27 ľudí a niektorí z nich zo strachu poskákali na zem. Informovala o tom miestna polícia.

Finančné kompenzácie

V Radžastane, ktorý zasiahli búrky a monzúnové dažde, zabili blesky aj ďalších najmenej deväť ľudí a takmer dvadsiatka utrpela zranenia. Uttarpradéš v nedeľu zaznamenal 18 obetí, pričom väčšinu z nich podľa úradov tvoria poľnohospodárski pracovníci, ktorí prišli o život pri práci na poli.

Oba štáty podľa agentúry AP oznámili, že rodinám obetí a zraneným poskytnú finančné kompenzácie. Počas monzúnovej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra, sú blesky v Indii bežným javom. Podľa aktuálnych oficiálnych záznamov zabili v roku 2019 v krajine viac ako 2 900 ľudí.

Počet obetí sa zdvojnásobil

Od 60. rokov minulého storočia sa pritom podľa odborníkov počet úmrtí následkom úderu blesku v Indii zdvojnásobil. Ako jeden z faktorov tohto nárastu uvádzajú klimatickú zmenu. Od začiatku do polovice 90. rokov sa počet incidentov zvýšil o 30 % – 40 %. V roku 2018 zaznamenali v štáte Ándhrapradéš 36 749 úderov blesku za 13 hodín.

Indický meteorologický ústav vydal varovanie pred bleskami aj na nasledujúce dva dni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom