Blíži sa Mariánska púť do Levoče, záchranári radia, ako sa na ňu vychystať

Mariánska púť do Levoče
Účastníci Mariánskej púte v Levoči v roku 2016. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

LEVOČA 30. júna (WebNoviny.sk) – Desať profesionálnych záchranárov a dvaja lekári budú počas nadchádzajúceho víkendu poskytovať zdravotnícku pomoc pre desaťtisíce veriacich, ktorí sa vyberú na tradičnú Mariánsku púť do Levoče.

Pomáhať budú aj študenti-záchranári

„Pod dohľadom našich záchranárov budú pomáhať aj študenti, budúci záchranári, ktorí sa budú pohybovať medzi pútnikmi a drobné poranenia ošetria oni,“ informoval agentúru SITA Martin Šefc, spišský regionálny manažér spoločnosti Falck Záchranná.

Priamo na Mariánskej hore bude aj tento rok zriadené takzvané lekárske centrum. Program púte sa začne v sobotu o 19:00, vyvrcholí slávnostou odpustovou svätou omšou v nedeľu o 10:00.

Pitný režim a vzdušné oblečenie

Lekárske centrum sa bude nachádzať v hlavnej budove. Podľa Šefca bude vybavené zdravotníckymi prístrojmi, technikou a liekmi. „Taktiež tam bude plne vybavená ambulancia s personálom a pretože ide o ťažko dostupný terén, k dispozícii bude aj plne vybavené záchranárske terénne vozidlo, ktoré sa vie dostať bližšie k postihnutému,“ uviedol.

Záchranári odporúčajú pútnikom, aby sa vybavili svetlým a vzdušným oblečením, prekvapiť by ich nemala ani zmena počasia. V rámci predchádzania poraneniam chodidiel a dolných končatín odporúčajú aj pevnú obuv.

„U chronických pacientov je potrebné užiť svoju obvyklú dávku liekov a nezabúdať na pitný režim. Vhodné je aj to, aby si pútnici so sebou pribalili aj nejaké lieky, ako napríklad lieky zmierňujúce bolesť, lieky na zníženie teploty, lieky proti alergii, a taktiež spreje alebo masti na ošetrenie prípadného uštipnutia hmyzom,“ poradil Šefc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom