Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. 10. 2014 9:42 Nezaradené od SITASITA Diskusia

Blížia sa Dušičky, pozrite si, kedy budú otvorené cintoríny

BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Opäť sa blížia Dušičky – Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých a cintoríny zažijú nápor ľudí. Pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých opatrení, ktoré počas sviatkov príjmu slovenské mestá, ako aj otváracie hodiny niektorých cintorínov v krajoch.

V Bratislave obmedzia prístup áut k cintorínom

Počas sviatkov obmedzia v Bratislave prístup áut na cintoríny, ktoré sú v správe organizácie MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy. Ako agentúru SITA informovala Andrea Vencelová zo sekretariátu riaditeľa organizácie, obmedzenia budú platiť od 31. októbra do tretieho novembra.

Dôvodom obmedzenia je podľa organizácie zvýšená návštevnosť cintorínov počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. V prípade nevyhnutnej potreby vjazdu áut na cintoríny, napríklad pre imobilitu návštevníkov, je potrebné prísť v skorších ranných hodinách, konkrétne od 7:00 do 9:30, keď je návštevnosť nižšia. Po tomto čase bude možné vojsť do areálu cintorínov iba na základe súhlasu príslušného správcu, ktorý posúdi situáciu na cintoríne.

Bratislavské cintoríny budú počas Dušičiek otvorené dlhšie. Od soboty 1. novembra až do 8. novembra budú cintoríny otvorené od 07:00 do 20:00. Na novembrové sviatky sa už pripravuje aj Dopravný podnik Bratislava, počas sviatočného víkendu posilní dopravu k cintorínom. Agentúru SITA o tom informovala Martina Halušková z bratislavského magistrátu.

Počas sviatku Pamiatky zosnulých a Sviatku všetkých svätých budú cez víkend 1. a 2. novembra posilnená

bratislavská MHD

k cintorínom, vypravené budú aj mimoriadne autobusové spoje X38 a X80. Linka 39 zo Slávičieho údolia bude premávať v 7 až 8 minútových intervaloch podľa osobitného cestovného poriadku.

Spoje na linkách 37 a 208 bratislavský dopravca posilní kĺbovými vozidlami. Podľa osobitného cestovného poriadku bude počas dušičkového víkendu premávať aj linka č. 32, ktorá bude v čase od 09:00 do 18:00 jazdiť v 15-minútových intervaloch. Z Patrónky ku Krematóriu bude cez víkend premávať linka X38, jazdiť bude v čase od 09:00 do 19:00. Mimoriadna linka X80 bude premávať v úseku Holíčska – Cintorín Petržalka. Linka k petržalskému cintorínu bude jazdiť v 30-minútových intervaloch v čase do 09:00 do 17:00.

Na poriadok na cintorínoch aj v ich okolí budú dohliadať mestskí policajti. Strážcovia zákona už v stredu upozorňovali, aby si ľudia pri návštevách hrobov dávali pozor na svoj majetok, dámy opatrovali svoje kabelky. Polícia odporúča nenechávať si cenné veci v autách zaparkovaných pred cintorínmi, lákať by mohli zlodejov.

.

Obrazom: Cintoríny počas Dušičiek zaplnia stovky ľudí

.

V Nitre budú cintoríny otvorené nepretržite

V meste Nitra budú počas nadchádzajúcich sviatkov cintoríny otvorené po celý deň. „Cintoríny budú počas sviatkov otvorené nepretržite, a to od štvrtka 30. októbra do nedele 3. novembra,“ informovala agentúru SITA vedúca Správy cintorínov Viola Somorovská.

Podľa jej slov je čistenie cintorínov v plnom prúde, skomplikovalo ho však nepriaznivé počasie. Tesne pre sviatkami sa tiež renovovali niektoré domy smútku. „Rekonštrukcie sa robili priebežne. Začalo sa v auguste a rekonštruovalo sa sedem domov smútku. Ešte stále sa rekonštruuje Dom smútku na cintoríne svätých Cyrila a Metoda, čo je najmladší cintorín,“ uviedla Somorovská.

Internetová stránka spoločnosti Arriva, ktorá zabezpečuje spoje

MHD v Nitre

, sľubuje posilnenie spojov v kritické dni. Pribudnúť by mala dočasná linka označená ako P15 na trase Centrum – Rázcestie Železničná stanica – Cabajská – Nový cintorín a späť. Vo štvrtok a piatok budú spoje MHD fungovať v režime školských prázdnin, cez víkend ako počas sviatkov.

Mesto Nitra má Mestský cintorín na Cintorínskej ulici, kde je pochovaných veľa významných osobností Nitry, napríklad pedagóg, jazykovedec a kňaz Ján Damborský, spisovateľka Zlata Dvončová, hudobný skladateľ Jozef Rosinský alebo lekár a spisovateľ Pavol Strauss. O niektoré hroby týchto osobností sa starajú potomkovia, no niektoré nemajú nájomcov a preto sa im ani nedostáva adekvátnej starostlivosti. „Nie je v našich kapacitných a ani finančných možnostiach sa o tieto hroby starať,“ uviedla Somorovská.

.

Kriz cintorin
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
.

V Prešove bude otvorený hlavný cintorín nonstop

Od piatka do nedele 2. novembra bude hlavný cintorín v Prešove otvorený nonstop. V sobotu a nedeľu bude tento režim platiť pre všetkých osem cintorínov v správe mesta. Pracovníci správy cintorínov budú v práci aj v sobotu a nedeľu, a to v dome smútku na Hlavnom cintoríne od 10:00 do 20:00, v Nižnej Šebastovej a na Solivare od 10:00 do 17:00, aby občanom poskytli potrebné informácie. Zvýšenú bezpečnosť a ochranu majetku zabezpečia hliadky zostavené zo zamestnancov Technických služieb mesta Prešov a príslušníkov Mestskej polície. Vo večerných hodinách bude hliadkovať bezpečnostná služba. Informovala o tom hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová.

Sviatočné dni si vyžiadajú aj zmenu v

prešovskej MHD

v okolí cintorína. Od 29. októbra do 2. novembra budú na uliciach Dilongova, Moyzesova, Sládkovičova a Krátka umiestnené dočasné dopravné značky. Pôjde o zákaz státia a zastavenia a zákaz odbočenia, všetky tieto dočasné zmeny majú za cieľ zlepšiť organizáciu dopravy v tejto lokalite. Pri hlavnom vchode do cintorína pribudlo nové parkovisko s 12 miestami.

Bližšie informácie o cintorínskych službách nájdu občania na portáli Pohrebnictvopo.sk. Verejnosť môže využiť aj možnosť navštíviť virtuálny cintorín a položiť na konkrétny hrob virtuálnu sviečku či kyticu. Táto služba sa dá použiť aj na vyhľadávanie hrobového miesta na mape či pre kontrolu platieb za konkrétne hrobové miesto.

.

Kriz cintorin
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

.

V Košiciach čakajú nápor na Verejnom cintoríne

Košické cintoríny budú od stredy až do pondelka dlhšie prístupné pre verejnosť. Verejný cintorín, Urnový háj – Krematórium a Cintorín sv. Rozálie budú otvorené od 7:00 do 20:00, v sobotu na Sviatok všetkých svätých a v nedeľu na Pamiatku zosnulých. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová, „najväčší nápor návštevníkov očakávane na Verejnom cintoríne, ako aj v blízkom okolí pri odstavovaní motorových vozidiel, hlavne pri dolnej a hornej bráne Verejného cintorína“.

Počas jesenných prázdnin (30. a 31. októbra) bude

košická MHD

premávať podľa prázdninových cestovných poriadkov. Na linkách 12, 22 a 33, ktoré premávajú ku košickým cintorínom, budú jazdiť autobusy s väčšou kapacitou. Tento víkend, počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých budú na linkách 3, 12 a 22 premávať veľké vozidlá, posilnená bude linka 33, ktorá zabezpečuje dopravu ku Krematóriu a premávať bude v polhodinových intervaloch. Počas tohto víkendu bude v polhodinovom intervale premávať aj linka 54, ktorá spája Verejný cintorín s viacerými sídliskami.

Na poriadok dohliadnu policajti

V súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami Dušičiek bude polícia dohliadať na dopravu aj poriadok v okolí cintorínov v celom Košickom kraji. Ako informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Mésarová, v týchto dňoch polícia vykonáva viac preventívnych aktivít a bude rozdávať reflexné pásky v záujme zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov a cyklistov na cestách.

Polícia bude vykonávať zvýšený dohľad nad cestnou premávkou v dňoch 31. októbra až 2. novembra. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Pod zvýšeným dohľadom budú hlavné cestné ťahy a frekventované križovatky v mestách a obciach Košického kraja.

„Pozornosť budeme venovať najmä disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, ako aj ich správaniu sa voči chodcom. Vyzývame vodičov, aby boli ohľaduplní a riadili sa pokynmi policajtov a parkovali tak, aby bol zabezpečený plynulý prejazd ostatných vozidiel a nedochádzalo ku kolíznym situáciám,“ zdôraznila Mésarová. Na cesty pribudnú aj „sviatoční vodiči“, preto polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť.

Zlodeji nezabúdajú ani na parkoviská

Zlodeji a vykrádači áut neobchádzajú ani parkoviská pri cintorínoch, v najbližších dňoch budú tieto lokality pod zvýšenou ochranou poriadkovej polície. „Aj keď bude zvýšený počet policajtov v blízkosti cintorínov, nedajme šancu zlodejom. Odporúčame vozidlo po opustení dôkladne uzamknúť a zobrať si z neho všetky cenné veci a doklady. Taška v aute, hoci aj prázdna, môže prilákať zlodeja. Zlodejovi stačí na krádež len niekoľko sekúnd. V aute by nemali byť ani doklady od vozidla či osobné doklady. Je na nich množstvo údajov, ktoré sa v nesprávnych rukách dajú ľahko zneužiť,“ upozornila Mésarová.

.

Sviatok všetkých svätých
Foto: SITA/Ján Slovák
.

Odporúčané články

Video: Arsenal vyhral v Európskej lige tretí zápas, Emery však nebol spokojný s prvým polčasom Tomi „Kid“ Kovács bez boxu starol mentálne aj fyzicky, teraz sa vracia do ringu

Neprehliadnite

Opozícia tvrdeniami o osobitnom odvode zavádza verejnosť a hovorí hlúposti, tvrdí Danko Skvelá Paulína Fialková je tretia vo Svetovom pohári, v Hochfilzene bola v Top 10 aj Kuzminová SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru Bödör zásadne odmieta mediálne hry, s vraždou Kuciaka nemal nikdy nič spoločné Ceny potravín na Slovensku rástli najrýchlejšie v EÚ a to ešte reťazce neplatili Dankov odvod Švajčiarsky pohár 2018: Slovenskí hokejisti za 15 sekúnd zmazali náskok Rusov, ale nakoniec prehrali (foto) Šarže kvapiek Pleumolysin sťahujú z trhu, zistili nedostatok v ich kvalite Domáce je lepšie? Nie vždy. Tieto štyri druhy potravín radšej kúpte v obchode

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies