Blížia sa voľby. Tak prečo nie (zase) o interrupciách

voľby, interrupcie
Foto: ilustračné, SITA, www.gettyimages.com - koláž WBN.

Robert Fico, Andrej Danko, Boris Kollár, Igor Matovič, Alojz Hlina a Marian Kotleba. Vie si niekto predstaviť uvedených pánov na jednom mieste s rovnakým cieľom? Posledné hromadné koalično-opozičné verejné súznenie, aj keď s úplne s iným obsadím, bolo ešte v roku 2003, keď všetci politici vyzývali občanov, aby v referende hlasovali za vstup Slovenska do Európskej únie.

Môže sa to stať realitou už o dva mesiace. Na 22. septembra je v Bratislave naplánovaný Národný pochod za život. Predstava rečniť pred niekoľkými desiatkami tisíc rovnako naladených občanov je určite lákavá, veď na straníckych mítingoch sa ich objaví v najlepšom prípade niekoľko stovák!

Čoskoro sú voľby a zahrať na kresťanskú nôtu, hoci aj iba niekoľko mesiacov, nič nemôže pokaziť. Otázne je, kto z tejto témy vyzobká zlaté zrnká voličských hlasov a kto nie. Piesoček je malý a kohútov veľa.

Koalícia chce zasahovať do interrupcií

Pol roka pred voľbami sa právo na život nenarodeného dieťaťa znovu stalo aktuálnou témou. Politici vedia, že táto téma časť voličov oslovuje a preto sa budú predbiehať, kto je väčší bojovník za práva nenarodeného dieťaťa. V týchto dňoch sprísnenie zákona o interrupciách oznámila koaličná SNS.

„Návrh zákona bude prerokovaný koalíciou, chceme zohľadniť skutočnosť úbytku interrupcií pre správne používanie antikoncepcie a súčasne zabrániť svojvoľným interrupciám. Nenarodený plod v tele matky požíva právnu ochranu a musíme súčasný právny stav riešiť,“ skonštatovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Prípravu zákona potvrdil aj Smer-SD. „Môžeme potvrdiť, že sa pripravuje koaličný návrh zákona upravujúceho interrupcie,“ uviedol jeho hovorca Ján Mažgút. Most-Híd sa zatiaľ s návrhom nestotožnil.

Ficova interupčná otočka o 180 stupňov

Prekvapením, je náhla angažovanosť predsedu smerákov Roberta Fica. Veď ešte v polovici januára tohto roku počas voľby ústavných sudcov pred parlamentným výborom uviedol, že právna úprava interrupcií, ktorú máme na Slovensku, je veľmi kvalitná a veľmi dobrá. A bol by rád, keby zostala taká, ako ju máme dnes.

Podľa jeho vtedajších slov sú obrovské riziká, že by v prípade zhoršenia podmienok nastala takzvaná potratová turistika a vznikol čierny trh. A tam by sa vykonávali tieto zákroky v podmienkach, ktoré nezodpovedajú tomu, čo dnes vieme ženám poskytnúť v nemocniciach.

Čo sa za pol roka zmenilo? Predseda Smeru nie je horlivý kresťan a skôr je pravdepodobné, že mu marketingoví poradcovia načrtli, že ochrana kresťanských hodnôt je takpovediac v kurze.

Niektorí politici si urobili generálku postojov pre týždňom na pochode Hrdí na rodinu. Nevadilo, že niektorí z nich majú za sebou viac ako jedno manželstvo alebo ich osobným modelom tradičnej rodiny je tata a mama a mama a mama …. plus príslušný počet potomkov.

Počet interrupcií klesá

Umelých prerušení tehotenstva je na Slovensku pritom z roka na rok menej. Za posledných 20 rokov ich počet klesol na približne štvrtinu. Vlani ich podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo 6 024. Pričom 15,8% prerušení vykonali zo zdravotných dôvodov.

Trend masívneho a sústavného poklesu počtu umelých ukončení tehotenstva je jasný aj pri súčasnej legislatíve a nedáva racionálny dôvod na zmenu aktuálnych podmienok. Inou otázkou, samozrejme, je zber bodov v súťaži o najväčšieho predvolebného kresťana.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SMER-SDSNS Slovenská národná strana