Blok zmeny: Veľa náčelníkov, málo Indiánov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Blok zmeny
Zľava: Bývalý prezident SR a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina, predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda strany SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Branislav Bibel

Aj keby sa strany takzvanej demokratickej opozície dohodli na spoločnom predvolebnom postupe do 24 hodín, voliči už nemusia tomuto manželstvu z rozumu “požehnať” tak, ako to od nich očakávajú politici. Zmenu, ktorá sa na nich valí z bilbordov či sociálnych sietí, si totiž mnohí predstavujú inak. A čas do volieb sa kráti.

Deň D, štvrtok 21. novembra: Lídri PS/Spolu, SaS, OĽaNO a KDH sa majú vyjadriť k návrhu Kiskovcov, či vstúpia do Bloku zmeny a pôjdu do februárových volieb v koalícii s jednou kandidátkou.

Kým pre Richarda Sulíka by vstup do bloku mohol byť záchranným kolesom, pre šéfa kresťanských demokratov Alojza Hlinu je blok nepríjemnou prekážkou, ktorá sa nedá preskočiť ani obísť. Najmä ak platí, že KDH chce ísť do volieb samostatne.

Lídri sa minuli

Bez ohľadu na konečný počet členov Bloku zmeny (bez KDH či OĽaNO), pôjde o koalíciu strán, ktorá zrejme získa vyšší počet hlasov ako Smer-SD, a tým získa od prezidentky poverenie zostaviť vládu. A o to kiskovcom ide.

Sprievodným znakom dlhoročného odporu proti Robertovi Ficovi boli preteky v tom, kto je lídrom tohto hnutia odporu. Od Radoslava Procházku a jeho deravej Siete, cez rozporuplného liberála Richarda Sulíka až po politického “mimoňa” Michala Trubana. Toľko ich bolo, až sa celkom minuli.

A teraz sa narýchlo hľadá niekto, na koho sa nič nedá vytiahnuť. Truban má okrem iného problémy s LSD, Sulík s Kočnerom, Kiska s faktúrami za prezidentskú kampaň. Všetko bonbóniky pre Smer.

Podľa zdrojov portálu webnoviny.sk tak stále nie je vylúčené, že sa do čela Bloku zmeny môže nakoniec postaviť bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík, aj keď sa v závere októbra vyjadril, že v nastávajúcich voľbách kandidovať nebude.

“V otázke lídra prípadnej koalície sme pripravení baviť sa o všetkých možnostiach,” pripustilo PS/Spolu. Aj Richard Sulík je ochotný prijať nespochybniteľného lídra, a tým Mistrík zatiaľ je.

Boj s časom

Ak by sa Blok zmeny stal modernejšou reprízou modelu SDK z roku 1998, z pohľadu politického marketingu pôjde o “misiu na Mars”.

Tímy konzultantov a iných mágov na predvolebné kampane budú potiť krv. Odkomunikovať ZMENU, tak aby ju volič prijal, nebude jednoduché a možno ani uskutočniteľné. Stranám paradoxne nechýbajú peniaze ale čas.

Dve Slovenská: dediny a mestá

Sociológovia upozorňujú na vnímanie samotného slova zmena v súvislosti s februárovými voľbami. Vo väčších mestách zmena predstavuje odstránenie korupcie a štátnej mafie.

Témy ako Kočner však na vidieku natoľko nerezonujú. Vidiecky volič od zmeny očakáva napríklad zjednodušenie podmienok pre drobných podnikateľov alebo poľnohospodárov.

Takže politickí marketéri budú musieť namiešať predvolebný drink či guláš veľmi obozretne. Aj tak hrozí, že bude presladený alebo presolený…

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alojz HlinaAndrej KiskaMarián KočnerMichal TrubanRichard SulíkRobert FicoRobert Mistrík
Firmy a inštitúcie Blok zmenyKDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SDSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí - Kiskova politická strana