BMW zatvára predajne, stovky Slovákov prídu o prácu

BMW
Foto: Archívne foto SITA/AP

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Najväčší predajca áut BMW na Slovensku, skupina Tempus, od utorka zatvára všetky svoje showroomy a servisné strediská.

O prácu by mohlo prísť až 221 ľudí. Rakúsky importér BMW Vertriebs totiž slovenskej skupine nepredĺžil zmluvu o autorizovanom predaji automobilov. Rakúšania nechcú predĺžiť partnerstvo s Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria ani pri autorizovanom servise.

„Pokiaľ nám nepredĺžia zmluvu na servis vozidiel, na Slovensku sa na niekoľko mesiacov výrazne predĺži doba opravy áut, keďže tu ostane už len šesť z pôvodných 11 servisov,“ uviedol predseda predstavenstva Tempus Group Martin Sojka.

Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria v utorok na košickom úrade práce oznámia hromadné prepúšťanie. O prácu by prišlo 150 ľudí priamo v spoločnostiach a ich showroomoch. Zvyšné pozície by boli ohrozené v rámci skupiny Tempus.

Podľa dôveryhodného zdroja z prostredia spoločnosti však za nepredĺženie zmluvy môže hlavne samotné vedenie spoločnosti Tempus. „To, že Tempus nedostane zmluvu, sme vedeli už pred rokom,“ povedal pre tlačovú agentúru SITA zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Tempus mal dostať od BMW stopku za kritickú situáciu v podniku. Dôvodom mali byť aj finančné problémy, Tempus údajne nesplácal načas záväzky voči BMW. „Firma bola vo vnútornom rozklade, BMW s takýmto dílerom očividne nechcelo predĺžiť kontrakt,“ skonštatoval zdroj s tým, že namiesto diplomatického vyjednávania mal začať predseda predstavenstva podniku Sojka viesť s BMW tichú vojnu.

Tempus pritom údajne nebojoval celkom čistými prostriedkami. „Súkromná bezpečnostná služba v utorok nevpustila ľudí do práce, tí boli zneužití na mediálnu kampaň,“ uzavrel zdroj. Sojka dokonca údajne plánuje lobovať aj u premiéra Roberta Fica.

Sojka priznáva, že ekonomická situácia podniku nebola v posledných mesiacoch stabilná, no tvrdí, že za to môže aj samotné BMW. To v posledných dvoch mesiacoch od Tempusu vyžadovalo, aby náhradné diely platil vopred. Sojka však popiera, že by plánoval ísť lobovať k premiérovi Ficovi. „To určite nie je pravda“, uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BMW