Boeing na Ukrajine mala zostreliť raketa, aká sa už nevyrába

Boeing 777
Malajzijské lietadlo smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa zrútilo 17. júla v nepokojnej časti Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Foto: SITA/AP

MOSKVA 2. júna (WEBNOVINY) – Malajzijské lietadlo zostrelila minulý rok nad východnou Ukrajinou staršia verzia rakety typu Buk, aká sa už nevyrába, no ktorá je v arzenáli ukrajinských zbraní. V utorok to povedal Jan Novikov, riaditeľ štátnej spoločnosti Almaz-Altej, ktorá tento typ striel vyrába. Zostrelenie stroja spoločnosti Malaysia Airlines v júli 2014 si vyžiadalo 298 ľudských životov.

Viac o páde Boeingu 777 na Ukrajine sa dočítate

—–> TU.

Podozrenie padá na ukrajinských povstalcov, vládnu armádu, no i na ruské jednotky operujúce v oblasti. Firma Almaz-Antej svoje závery vyvodila z fotografií vraku lietadla. Diery v častiach trupu stroja podľa Novikova zodpovedajú zásahu špecifického typu rakety Buk. Každý jej typ má totiž hlavicu špecifického tvaru. Typ, ktorý zostrelil malajzijské lietadlo, sa už podľa Novikova nenachádza v ruskej výzbroji, no v ukrajinskej áno. Z incidentu priamo nikoho neobvinil.

Obrazom: Na Ukrajine zostrelili malajzijské lietadlo

Malajzijský Boeing 777 smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa zrútil 17. júla 2014 v nepokojnej časti Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Podľa predbežných zistení stroj poškodilo veľké množstvo predmetov letiacich vysokou rýchlosťou.

Západní a ukrajinskí predstavitelia z tragédie obviňujú východoukrajinských separatistov používajúcich údajne výzbroj z Ruska, čo však separatisti popierajú a tvrdia, že v tom čase nemali žiaden funkčný odpaľovač rakiet Buk. Reportér AP však krátko pred haváriou videl takýto odpaľovač v povstalcami kontrolovanej obci Snižné.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom