Boh je veľký, kričali teroristi počas útoku v Paríži

Teroristický útok v Paríži
Teroristické útoky, ktoré sa v piatok 13. novembra odohrali v Paríži, si vyžiadali najmenej 150 mŕtvych a vyše 200 zranených, z toho 80 vo vážnom stave. útoky sa odohrali na šiestich lokalitách vrátane národného štadióna Stade de France, kde došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože. Najkrvavejším útokom bola streľba v koncertnej sále Bataclan, kde mala vystúpenie americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali najmenej 120 ľudí. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 14. novembra (WebNoviny.sk) – Najkrvavejší útok sa v piatok v Paríži odohral v parížskej koncertnej sieni Bataclan, kde bolo na koncerte teroristi spustili streľbu do ľudí čakajúcich na koncert americkej rockovej skupiny a ďalších zadržiavali ako rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AP. Na koncerte Eagles of Death Metal sa nachádzalo zhruba 1500 ľudí.

Traja teroristi ozbrojení automatickými zbraňami tam postrieľali desiatky ľudí. Podľa očitých svedkov páchatelia strieľali do davu s pokrikom „Alláhu Akbar“ (Boh je veľký). Po streľbe vznikla panika, ľudia začali utekať a šliapali po sebe. Mladí útočníci bez masiek na tvári si stačili dvakrát alebo trikrát znovu nabiť svoje automatické zbrane.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Členovia kapely sú v poriadku. Ako uviedla matka Jesseho Hughesa, jedného z dvoch hlavných členov EODM, 43-ročnému hudobníkovi sa podarilo z pódia ujsť a neutrpel žiadne zranenia. Je však veľmi rozrušený a v šoku. Druhý zo spoluzakladateľov formácie Josh Homme sa zas pre iné pracovné povinnosti v Paríži ani nenachádzal.

Podľa slov publicistky EODM Jennifer Ballantyne gitarista a spevák Eden Galindo je taktiež v poriadku. Francúzska skupina Red Lemons zas prostredníctvom sociálnej siete Facebook informovala, že všetci členovia EODM spolu so snúbenicou Hughesa sú nažive a úspešne unikli z objektu.

Eagles of Death Metal neskôr taktiež na svojej oficiálnej stránke na Facebooku napísali, že sa stále snažia zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých členov skupiny a štábu. „Naše myšlienky sú so všetkými, ktorých táto tragická udalosť zasiahla,“ dodali.

Útok v blízkosti Stade de France

Teroristi útočili aj v blízkosti parížskeho Stade de France, kde v tom čase prebiehal druhý polčas futbalového medzištátneho prípravného stretnutia medzi domácim Francúzskom a Nemeckom (2:0). Podľa správ prichádzajúcich z francúzskej metropoly došlo k dvom samovražedným bombovým atentátom a jednej explózii nálože a zahynuli tu štyria ľudia.

Diváci po skončení zápasu nemohli odísť z dejiska a v chaose sa zhromaždili priamo na trávniku. Keď neskôr štadión núdzovo opúšťali, spievali francúzsku štátnu hymnu. Niektorých údajne varovali, nech sa vyhnú určitým východom, no neupozornili ich na rozsah udalostí vonku.

Futbalisti vývoj sledovali na monitoroch v hráčskom tuneli. „Všetci sme v šoku. Duel a góly sa v takomto okamihu dostávajú do úzadia. Na lavičke sme mali strach,“ priznal tréner nemeckej reprezentácie Joachim Löw. Jeho tím už predtým evakuovali z hotela pre bombovú hrozbu. „Francúzska futbalová federácia (FFF) súcití s národom,“ uviedol prezident FFF Noel Le Graet.

Francúzsko sa malo v utorok predstaviť v londýnskom Wembley proti Anglicku, toto stretnutie však presunuli, informoval denník L’Equipe. Zrušili na sobotu naplánovanú tlačovú besedu francúzskeho národného tímu. Odložili všetky víkendové športové podujatia v administratívnom regióne Ile-de-France.

Je to najhorší útok vo Francúzsku od skončenia druhej svetovej vojny

Paríž v piatok okolo 22.00 h takmer simultánne zasiahli teroristické útoky celkovo v šiestich lokalitách. Dovedna si vyžiadali viac než 120 obetí. Na Stade de France okrem 80 000 fanúšikov boli prítomní aj francúzsky prezident Francois Hollande a minister zahraničných vecí Bernard Cazeneuve. Obidvoch politikov eskortovali do bezpečia.

Hollande sa presunul k Bataclanu, vyhlásil mimoriadny stav v celej krajine a nariadil posilnenie kontrol štátnych hraníc. Armáda do hlavného mesta nasadila 1500 vojakov. V Paríži platil zákaz vychádzania. Informácie pochádzajú z vysielania spravodajských televíznych kanálov France 24, BBC a CNN. Server BBC pripomenul, že je to najhoršie násilie vo Francúzsku od skončenia druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François Hollande