Bohoslužby v niektorých okresoch Slovensku cez Vianoce nebudú, stopla ich zhoršená pandemická situácia

Kostol, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 22. decembra 15:15

Na území Nitrianskej diecézy platí až do odvolania zákaz konania bohoslužieb za účasti verejnosti v dekanátoch a farnostiach v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa, Trenčín a Bánovce nad Bebravou. Zároveň je zakázané aj spovedanie v kostoloch, ako aj individuálne návštevy kostolov.

O zákaze rozhodli regionálni hygienici

Dôvodom je zhoršená pandemická situácia, o zákaze rozhodli Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Trenčíne a Nitre. Ako informovalo Nitrianske biskupstvo, bohoslužby sa v týchto okresoch môžu konať iba s účasťou celebranta a s nevyhnutnou asistenciou na zabezpečenie online vysielania.

Viac o téme: Koronavírus

S účinnosťou od 23. decembra zakázal konanie bohoslužieb, služieb božích a spovedí v okresoch Senica a Skalica aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici.

Zákaz sa nevzťahuje na bohoslužby vykonávané len za účasti celebranta s nevyhnutnou asistenciou na účely online vysielania. Zároveň všetkým prevádzkovateľom zariadení verejného stravovania regionálny hygienik zakázal predaj alkoholických nápojov určených na priamu konzumáciu, vrátane predaja na odber so sebou. V okrese Senica a Skalica sa nemôžu konať ani žiadne firemné posedenia a stretnutia spojené s konzumáciou jedál alebo nápojov.

Z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Senici vyplýva, že zakázané nie je konanie pohrebných obradov, sobášov a krstov, povolené sú aj rodinné stretnutia osôb v priamom príbuzenskom vzťahu.

Na bohoslužbách prísne opatrenia

V dekanátoch a farnostiach v okresoch Levice, Nové Zámky a Topoľčany sa bohoslužby môžu naďalej konať podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej sa počet účastníkov znižuje na 25 percent kapacity miest na sedenie. V praxi to znamená, že každá druhá lavica v kostole zostane prázdna, a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné.

Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia, ako je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a priestorov, podávanie Eucharistie na ruku alebo dodržiavanie rozostupov. Nitrianske biskupstvo upozorňuje veriacich, že situácia s obmedzeniami a zákazmi sa môže zmeniť zo dňa na deň. Zároveň apeluje na kňazov aj veriacich a žiada zodpovedné dodržiavanie všetkých prijatých protipandemických opatrení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom