Boj o Barbakan v Bratislave pokračuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stare bratislava
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Väčšinový vlastník budovy Barbakanu na Michalskej ulici v centre Starého Mesta v Bratislave Peter Kurhajec sa do budovy nedostal ani na základe rozhodnutia súdu.

Spoluvlastníkmi budovy sú bývalý minister vnútra z obdobia vlády Vladimíra Mečiara Ľudovít Hudek, mestská časť Staré Mesto a Peter Kurhajec. Budovu má v nájme spoločnosť City Pressburg na základe nájomnej zmluvy uzatvorenej v roku 2006 s Kurhajcom a spravuje ju. Budova Barbakanu je už niekoľko týždňov obsadená Hudekom, pričom väčšinový vlastník ani nájomca do objektu nemajú prístup.

Okresný súd Bratislava I. nariadil Hudekovi, aby Kurhajcovi umožnil vstup do budovy, Hudek však toto rozhodnutie neakceptoval. Hudekov právny zástupca, jeho syn Juraj Hudek sa bráni tým, že v budove má nahlásený trvalý pobyt a ústavné právo na ochranu obydlia požíva vyššiu právnu ochranu ako akékoľvek iné právo súkromnej spoločnosti. Ľudovít Hudek už na Kurhajca podal aj trestné oznámenie.

Presný dátum nahlásenia trvalého pobytu v objekte Hudek povedať nevedel, uviedol však, že to bolo niekedy na začiatku mája tohto roka. „Zmenili sme si trvalý pobyt z toho dôvodu, že sme sa sem nasťahovali. Spoluvlastník nepotrebuje súhlas na prihlásenie sa na trvalý pobyt od ostatných spoluvlastníkov,“ uviedol Hudek. Problémom rozhodnutia súdu podľa Hudeka je, že vychádzalo z neznalosti faktu, že Ľudovít Hudek má v objekte nahlásené trvalé bydlisko.

Rozhodnutie tak súd urobil nevykonateľným tým, že rozhodol bez správneho zistenia skutkového stavu. Kurhajec počítal s tým, že sa dnes na základe súdneho rozhodnutia do objektu dostane. „Ja tak nahlas rozmýšľam, ako obyčajný človek, či má človek šancu právne niečo korektným spôsobom dosiahnuť. Ja idem len cestou zákonnosti a prepad tejto budovy bol protizákonný,“ uviedol Kurhajec.

Neobsadili ju násilím

Podľa Juraja Hudeka budova násilným spôsobom obsadená nebola. „Mali sme k budove kľúče a užívame ju na základe vlastníckeho práva. Užívame ju v tej časti, ktorá prislúcha nášmu vlastníckemu podielu, do žiadnych iných častí nezasahujeme, ani nemáme úmysel zasahovať,“ uviedol Hudek. Nájomcovi priestorov, spoločnosti City Pressburg, podľa riaditeľa spoločnosti Milana Časa vznikajú ďalekosiahle škody, ktoré sú dokázateľné.

„Súd rozhodol a rozhodol na základe našej požiadavky, odsúdil celú vec a myslím, že vykonateľnosť tohto rozhodnutia prinesie svoje ovocie a do objektu sa dostaneme,“ uviedol Čas. Spoluvlastníci objektu predložili starostke mestskej časti Tatiane Rosovej svoje koncepty a vízie o budúcnosti budovy Barbakanu na Michalskej ulici v centre Starého Mesta.

Návrhy všetkých troch strán sa podľa hovorcu mestskej časti Tomáša Halána zhodujú v tom, že časť budovy ako aj priekopa majú slúžiť verejnosti. Staré Mesto trvá na tom, že sa bude usilovať, aby čo najväčšia časť budovy Barbakanu ako aj vodná priekopa slúžila verejnosti a vyvinie maximálne úsilie, aby sa táto vízia aj naplnila. Obaja spoluvlastníci majú o využití priestoru rozdielne predstavy. Hudek sa nebráni spojiť svoje aktivity s aktivitami spoluvlastníka.

Stare bratislava
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Nejaký tlak na komerčné využitie týchto priestorov z našej strany nie je,“ uviedol Hudek. S Petrom Kurhajcom podľa Hudeka komunikovali od roku 2006.

Žiadnym spôsobom sme nedostávali spätnú väzbu, okrem toho, že sme boli upovedomovaní ako účastníci konaní, ktoré sa tu on snažil realizovať,“ uviedol Hudek.

Poslednou kvapkou bol podľa Hudeka fakt, že sa Kurhajec snažil stavebným konaním zmeniť charakter priestorov a užívania, s ktorými Hudek v zásade nemohol súhlasiť. Hudek už na súd podal žalobu o zrušenie spoluvlastníctva aj návrh na rozdelenie nehnuteľnosti. „Treba si uvedomiť, že som väčšinový spoluvlastník, čiže mňa nebude nikto nútiť do nejakých aktivít, čo mám urobiť,“ uviedol Kurhajec.

Výkop bez povolenia

Počas mája prebiehali vo vodnej priekope terénne práce. Podľa Stavebného úradu Starého Mesta robil Hudek práce bez akéhokoľvek povolenia a ohlásenia. „My sme presvedčení, že sme stavebné povolenie nepotrebovali. Máme dosť skúseností so stavebnými konaniami, aby sme si toto dovolili povedať,“ uviedol Hudek. Pozemok vyčistili od množstva buriny a komunálneho odpadu, ktorý bol nahromadený v oblúku pod Michalským mostom a takisto v ruinách budovy zo strany Župného námestia. Na mieste je vysadený nový trávnik, nainštalovali tu sedem sôch Theodora Lugsa.

Hudek chce spojiť vodnú priekopu s čitárňou u Červeného raka, vybúraním zábran, ktoré boli vybudované dodatočne v 20. storočí. „My sme tento priestor pripravili a sprístupnili pre takéto účely, aby tu mohla byť nejaká stála výstava takýchto foriem umenia, bez nároku na nejaký zisk z našej strany,“ uviedol Hudek. Práce boli hotové za tri týždne, okrem toho, že na mieste boli odpadky, prostredie v priekope podľa Hudeka nespĺňalo ani iné základné hygienické parametre.

Spoločnosť City Pressburg prevádzkuje na prízemí budovy predajňu cukrárenských výrobkov „Svet marcipánu“ a má podľa Kurhajca vydané právoplatné stavebné povolenie na zmenu využitia účelu objektu. Na prvom poschodí je v podnájme predajňa orientálnych kobercov. V tomto roku v priestoroch Barbakanu mali otvoriť galériu na podporu mladých umelcov a na prvom a druhom poschodí bola plánovaná Prešporská kaviareň s malými javiskovými formami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať